Notowania

historia
09.11.2008 17:51

"Noc Kryształowa jest symbolem najczarniejszego rozdziału niemieckiej historii"

Kanclerz Angela Merkel ostrzegła przed obojętnością wobec antysemityzmu. Szefowa niemieckiego rządu wzięła udział w centralnych obchodach 70. rocznicy Nocy Kryształowej w największej niemieckiej synagodze na Rykestrasse w Berlinie. Podczas pogromu w 1938 roku niemieccy naziści podpalali synagogi, niszczyli żydowskie sklepy i mieszkania. Te wydarzenia uznano później za początek Holocaustu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kanclerz powiedziała, że Noc Kryształowa jest symbolem najczarniejszego rozdziału niemieckiej historii. Angela Merkel skrytykowała ówczesne milczenie Niemców i części kościoła wobec nazistowskiego pogromu. Szefowa rządu podkreśliła, że podobna sytuacja nie może się w Niemczech powtórzyć "Nie wolno milczeć w obliczu niszczenia żydowskich cmentarzy i obrażania rabinów na ulicach " - dodała.

Z kolei przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech przypomniała, że Kryształowa Noc przyniosła Żydom przemoc, zniszczenie i śmierć. Charlotte Knobloch powiedziała, że boi się coraz silniejszej pozycji neonazistów w Brandenburgii i wezwała do delegalizacji neonazistowskiej partii NPD.

Tagi: historia, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz