Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Norwegia-Czechy-alkohol metylowy

0
Podziel się

Sytuacja w Czechach wymknęła się spod kontroli - alarmuje główny lekarz Norwegii. Knut Erik Hovda odwiedził Czechy, gdzie w ostatnich dniach 22 osoby zmarły w wyniku zatrucia alkoholem metylowym. Około 40 osób jest w szpitalach.

bDeYosCZ

To właśnie w Norwegii czeskie władze zamówiły lek, który znosi negatywne konsekwencje spożycia skażonego alkoholu. Główny lekarz Norwegii pojechał sprawdzić, jak nasi południowi sąsiedzi radzą sobie w trudnej sytuacji i stwierdził, że bardzo źle. "Sytuacja jest coraz gorsza i widać wyraźnie, że Czesi nad nią nie panują" - powiedział Knut Erik Hovda norweskiej gazecie "Verdens Gang". Przywiózł on do Czech odtrutkę na alkohol metylowy. Co prawda nie była oficjalnie dopuszczona do użycia w tym kraju, jednak czeski minister zdrowia przyspieszył procedurę akceptacji leku - z kilku miesięcy do kilku godzin. Mimo to umierają kolejne osoby.
Zdaniem doktora Knuta Erika Hovy, sytuację utrudnia brak kontroli nad branżą gastronomiczną i turystyczną w Czechach. Mimo, że w całym kraju formalnie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu o mocy wyższej niż 20 procent, obie branże starają się "jakoś sobie radzić" i kupują trunki nielegalnie.
W Norwegii na przestrzeni wielu dziesięcioleci odnotowano w sumie 20 przypadków śmierci z powodu zatrucia alkoholem metylowym.

IAR

bDeYosDC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)