Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowatorska operacja odtworzenia nerwu dłoni
W szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu przeprowadzono nowatorski zabieg dłoni 9- letniego chłopca. Chirurgom udało się odtworzyć przerwany nerw prawej dłoni małego Szymona, który kilka miesięcy temu przeciął rękę i stracił czucie w palcach.
Czytaj więcej w Money.pl
Czterech ludzi zbudowało to miasto. Przed tobą widziało je tylko 600 osób [REPORTAŻ MULTIMEDIALNY]
W ten jeden weekend dla mieszkańców Choszczna zmienia się wszystko.
Praca dla stu ludzi o stalowych nerwach. "99 procent z nas dostałoby przy tym zawału"
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poszukuje ok. 100 chętnych na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego. Jeśli potrafisz szybko i samodzielnie podejmować decyzje, masz wyobraźnię przestrzenną, umiesz pracować w zespole i znasz język angielski - możesz aplikować.
Wynagrodzenia w Polsce. Złoty spadochron dla menedżera
Umowy wyższej kadry zarządzającej często przewidują różnego typu gratyfikacje niedostępne dla pracowników niższych szczebli. Przykładem tego typu świadczenia jest złoty spadochron (ang. golden parachute). Osoba posiadająca w swojej umowie tego typu klauzulę ma prawo do uzyskania znacznych korzyści finansowych w przypadku utraty pracy. Rozwiązanie to, mimo pewnych zalet, posiada również wady, a przez swój charakter budzi liczne kontrowersje.
Doktor Anna Chrapusta, która operowała chłopca, wyjaśnia, że unikalny zabieg polegał na połączeniu przerwanych końcówek nerwu za pomocą 3,5- centymetrowej wstawki zwanej "neuragenem": (czyt nauradzenem).
Dzięki zabiegowi z użyciem "neuragenu" lekarze nie musieli przeszczepiać dziecku nerwu z podudzia. To klasyczna metoda operacyjna, która na dłużej zatrzymuje pacjenta w szpitalu. Z zabiegu są zadowoleni rodzice Szymona i sam chłopiec.
"Neuragen" to biomateriał bardzo rzadko stosowany w polskiej medycynie. 2 centymetrowa wstawka kosztuje 2 i pół tysiąca złotych. Narodowy fundusz Zdrowia nie finansuje tego materiału, dlatego za "neuragen" zapłacił szpital w Prokocimiu. Pionierskiej operacji podjął się ze spół chirurgów docenta Jacka Puchały- znany z nowatorskich zabiegów rekonstrukcyjnych u dzieci, takich jak chociażby operacja twarzy przy użyciu "sztucznej skóry" u ciężko poparzonej Angeliki.
Polska, złoty, pomoc, medycyna, materiały, operacja, nowatorskie, dłonie
IAR