Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowatorska operacja odtworzenia nerwu dłoni
W szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu przeprowadzono nowatorski zabieg dłoni 9- letniego chłopca. Chirurgom udało się odtworzyć przerwany nerw prawej dłoni małego Szymona, który kilka miesięcy temu przeciął rękę i stracił czucie w palcach.
Czytaj więcej w Money.pl
Praca dla stu ludzi o stalowych nerwach. "99 procent z nas dostałoby przy tym zawału"
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poszukuje ok. 100 chętnych na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego. Jeśli potrafisz szybko i samodzielnie podejmować decyzje, masz wyobraźnię przestrzenną, umiesz pracować w zespole i znasz język angielski - możesz aplikować.
Kolejna ambasada odmawia cudzoziemcowi wjazdu do Polski, tym razem na operację dziecka. "Po prostu wstyd"
- To absurd, bo wiza jest wystawiana czasowo, a ja jako osoba zapraszająca, ubiegając się o zaproszenie, muszę mieć zagwarantowane środki na utrzymanie osoby zapraszanej oraz jej deportację - wyjaśnia Polka.
Robotyczna dłoń zastąpi człowieka w pracy
Naukowcy z Politechniki Poznańskiej tworzą dla przemysłu urządzenie naśladujące ruchy ręki - pisze "Puls Biznesu".
Doktor Anna Chrapusta, która operowała chłopca, wyjaśnia, że unikalny zabieg polegał na połączeniu przerwanych końcówek nerwu za pomocą 3,5- centymetrowej wstawki zwanej "neuragenem": (czyt nauradzenem).
Dzięki zabiegowi z użyciem "neuragenu" lekarze nie musieli przeszczepiać dziecku nerwu z podudzia. To klasyczna metoda operacyjna, która na dłużej zatrzymuje pacjenta w szpitalu. Z zabiegu są zadowoleni rodzice Szymona i sam chłopiec.
"Neuragen" to biomateriał bardzo rzadko stosowany w polskiej medycynie. 2 centymetrowa wstawka kosztuje 2 i pół tysiąca złotych. Narodowy fundusz Zdrowia nie finansuje tego materiału, dlatego za "neuragen" zapłacił szpital w Prokocimiu. Pionierskiej operacji podjął się ze spół chirurgów docenta Jacka Puchały- znany z nowatorskich zabiegów rekonstrukcyjnych u dzieci, takich jak chociażby operacja twarzy przy użyciu "sztucznej skóry" u ciężko poparzonej Angeliki.
Polska, złoty, pomoc, medycyna, materiały, operacja, nowatorskie, dłonie
IAR