Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 14:05

Nowy biskup w diecezji bielsko-żywieckiej

Ksiądz dr Piotr Greger, zastępca dyrektora Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej będzie nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ksiądz Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 roku w Tychach. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej. W latach 1983-1989 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Został wyświęcony na prezbitera w maju 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez biskupa Damiana Zimonia.
W 1989 roku uzyskał stopień magistra teologii, w 1992 roku - licencjata teologii, a w 2000 - doktora teologii z zakresu liturgiki.

Ksiądz Greger po święceniach prezbiteratu podjął posługę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mysłowicach Ławkach oraz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej Goduli. W sierpniu 1989 roku rozpoczął sześcioletnią pracę wikariusza w parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Od roku 1995 zajmuje się pracą naukową, mieszka i pomaga w parafii Świętego Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.
W 1996 roku był mianowany sekretarzem Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, a w 2002 roku - jego wicedyrektorem. Jednocześnie podjął zajęcia jako wykładowca Liturgiki oraz Sakramentologii ogólnej. Od roku akademickiego 2001/2002 ma także zajęcia zlecone w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (Liturgika, Duszpasterstwo dzieci i młodzieży, Hermeneutyka teologiczna) na studiach dziennych i zaocznych.

Ksiądz dr Greger jest przewodniczącym diecezjalnej komisji liturgicznej, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, redaktorem kalendarza liturgicznego diecezji bielsko-żywieckiej, członkiem Rady Kapłańskiej (od roku 2004), oznaczony godnością kanonika.
Jest także autorem książki "Percepcja obrzędów pokuty w Polsce. Studium liturgiczno-duszpasterskie" oraz 29 artykułów naukowych oraz promotorem 18 prac magisterskich oraz recenzentem publikacji wydawanych przez kurię diecezjalną.

Papież Benedykt XVI mianując księdza Gregera biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej, przydzielił mu stolicę tytularną Assava.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz