Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obchody Grudnia 70'

0
Podziel się
bEpETGSt

Grudzień 70'-obchody-rocznica

Gdańsk, Gdynia i Szczecin uczciły pamięć ofiar Grudnia 70'. 43 lata temu w krwawo spacyfikowanych protestach robotników zginęło ponad 40 osób, a ponad 1100 zostało rannych. Powodem protestów było ogłoszenie przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności. Za udział w protestach tysiące osób były prześladowane przez organy bezpieczeństwa. Masakra na Wybrzeżu doprowadziła do ustąpienia z funkcji I sekretarza PZPR Władysława Gomułki.
17 grudnia 1970 roku od kul wojska i milicji w okolicach przystanku SKM Stocznia w Gdyni zginęło 18 osób. Dzisiaj rano w tym samym miejscu przy pomniku ofiar odbył się apel poległych, złożono kwiaty. Na uroczystości przybyły setki osób. Wiele z nich 43 lata temu cudem uniknęło śmierci. Wspominają, jak w kierunku stoczniowców padły strzały. Osoby, które zostały zabite, pracowały w gdyńskiej stoczni z uczestnikami dzisiejszych obchodów. Byli stoczniowcy podkreślają, że nadal nie wskazano z nazwiska winnych masakry stoczniowców sprzed lat.
Miał 18 lat, pracował w stoczni, zginął w Gdyni od wojskowych kul. Zdjęcie jego ciała niesionego na drzwiach ulicą Świętojańską obiegło cały świat i stało się jednym z symboli tragedii Grudnia 70. Dziś mijają 43 lata od śmierci Zbyszka Godlewskiego - bohatera pieśni o Janku Wiśniewskim. Chłopak, pochodzący z Elbląga, zginął z rąk żołnierza LWP na wiadukcie kolejowym w Gdyni, kiedy szedł do pracy. Został trzykrotnie postrzelony w brzuch i klatkę piersiową. Rodzice Zbyszka mieszkali w Elblągu, nikt nie poinformował ich o szczegółach tragedii. Nie mogli zobaczyć ciała syna, a jego szybki pogrzeb odbył w nocy z 18 na 19 grudnia w Gdańsku Oliwie.
Poległych stoczniowców upamiętnili także szczecinianie. Obchody odbyły się pod historyczną bramą główną szczecińskiej stoczni. 17 grudnia 1970 roku pracownicy z ówczesnej Stoczni im. Adolfa Warskiego przyłączyli się do strajku, który już trwał w Trójmieście. Dziś pod tablicą upamiętniającą poległych w grudniu 1970 roku zawyły syreny stoczniowe, a mieszkańcy miasta oddali im hołd.

Wczoraj uczczono pamięć ofiar Grudnia 1970 roku w Gdańsku. Stoczniowcy złożyli kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą Ofiary Grudnia '70. Odbył się także apel poległych. Wczoraj wieniec pod pomnikiem w Gdańsku złożył też były prezydent Lech Wałęsa.
Uroczyste obchody Grudnia 70 ' w Elblągu odbędą się jutro, w rocznicę śmierci Mariana Sawicza, który zginął w Elblągu.

bEpETGSv

W kwietniu sąd uznał, że PRL-owski wicepremier Stanisław Kociołek nie jest winny masakry w Gdyni z grudnia'70. Na kary więzienia w zawieszeniu skazano jedynie dwóch wojskowych: Bolesława F. i Mirosława W.

IAR

bEpETGSW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)