Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obchody II Dnia Dziękczynienia odbęda się 7 czerwca

0
Podziel się

"Dziękujemy za wolność". To hasło tegorocznego, II Dnia Dziękczynienia, który będzie obchodzony w niedzielę, 7 czerwca. Główne uroczystości odbędą się na warszawskich Polach Wilanowskich, w miejscu powstawania Centrum Opatrzności Bożej - wotum narodu na odzyskaną wolność.

bEghXFxN

Metropolita warszawski podkreśla, że w tym roku dziękczynienie jest związane przede wszystkim z 30 rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, od której rozpoczął się proces odzyskiwania wolności.

W przeddzień Dnia Dziękczynienia, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, po 30 latach od tego wydarzenia, stanie 9 metrowy krzyż - mówi arcybiskup Kazimierz Nycz.

Dzień Dziękczynienia jest także okazją do upamiętnienia 20 rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów oraz dziesięciolecia pierwszej w historii Polski wizyty Ojca Świętego w Parlamencie. "To było w 1999 roku i był to także ostatni raz, kiedy Jan Paweł II odwiedził Warszawę" - podkreśla arcybiskup Nycz zwracając jednocześnie uwagę, że wtedy Ojciec Święty przypomniał rodakom, że ich wolność rozpoczęła się właśnie od wołania do Ducha Świętego.

bEghXFxP

Jak podkreśla Piotr Gaweł - prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, z perspektywy czasu coraz bardziej sobie uświadamiamy, że przemiany w Polsce i Europie, które dokonywały się po roku 1979, nie byłyby możliwe bez Opatrzności Bożej. "Nie ma w historii świata, ani starożytnej, ani nowożytnej przypadku, żeby bez jednego wystrzału, tak ogromne wojska (radzieckie) opuściły terytorium ponad połowy kontynentu".

"Najlepiej obrazuje to ówczesna mapa Europy, na której było 31 państw, z czego 9 należało do bloku komunistycznego - mówi Piotr Gaweł. Jak przypomina - państwa komunistyczne, wraz ze Związkiem Radzieckim, zajmowały ponad 62 procent terytorium ówczesnej Europy. Dziś, Europa liczy 44 państwa, z czego 43 - oprócz Białorusi - to państwa demokratyczne.

Od 31 maja na Placu Piłsudskiego będzie czynna wystawa nawiązująca do pierwszej wizyty papieskiej w Polsce.

2 czerwca odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Jan Paweł II Papież wolności".

bEghXFxV

II Dzień Dziękczynienia poprzedzi w sobotę, 6 czerwca, całonocne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie młodzieży z całej Polski, skąd następnego dnia rano pieszo młodzi udadzą się na Pola Wilanowskie.

Głównym uroczystościom na Polach Wilanowskich w Warszawie, 7 czerwca w południe, z udziałem - między innymi - Episkopatu Polski i przedstawicieli władz, będzie przewodniczył arcybiskup Józef Michalik, a homilię wygłosi kardynał Stanisław Dziwisz.

Podobnie jak w ubiegłym roku datki zebrane na tacę w drugim Dniu Dziękczynienia, w niemal 11 tysiącach polskich parafii, będą przeznaczone na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

bEghXFyq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)