Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ochrona pracowników w czasie upałów

0
Podziel się
bEqsSeMl

PIP-upały-obowiązki pracodawcy

Zapewnienie pracownikom zimnych nieodpłatnych napojów w ilości zaspokajającej ich potrzeby, to jeden z głównych obowiązków pracodawcy w czasie upałów - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy. Rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska tłumaczy Informacyjnej Agencji Radiowej, że rodzaj napojów zależy od ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Może to być woda, zimna herbata czy jakiś inny chłodny napój. Najbardziej jednak polecana jest woda mineralna, która uzupełnia wypacane elektrolity takie jak sód czy potas. Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej zwraca uwagę, że darmowe napoje musi otrzymać każda zatrudniona osoba, nie tylko ta, która posiada umowę o pracę. Dotyczy to również zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych a także praktykantów.
Jeśli zatrudnieni wykonują pracę na otwartej przestrzeni i nie mają dostępu do wody bieżącej pracodawca musi dostarczyć również wodę do celów higienicznych - co najmniej 90 litrów na osobę.
Obowiązkiem pracodawcy jest również utrzymywanie w sprawności i czystości urządzeń klimatyzacyjnych - zwraca uwagę Danuta Rutkowska. Dodaje, że brudne, nieodgrzybione klimatyzatory stają się siedliskiem bakterii o nazwie legionella, która może wywoływać ostre zapalenie płuc. Takie bakterie lubią miejsca brudne i mokre a najlepiej się czują w źle utrzymanych urządzeniach wodnych i klimatyzacyjnych. .Zidentyfikowane zostały po raz pierwszy pod koniec lat 70-tych XX wieku. Podczas zjazdu kombatantów organizacji Legion Amerykański, zaatakowały ponad 200 osób z czego 34 osoby zmarły z powodu zapalenia płuc o ostrym przebiegu.
Inspektorzy pracy w czasie przeprowadzanych kontroli sprawdzają dokumentację dotyczącą konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych. Sprawdzają też zabezpieczenie okien przed nadmiernym nasłonecznieniem. Danuta Rutkowska podkreśla, że nie ma też żadnych przeszkód by w czasie upałów skracano czas pracy bądź wprowadzano dodatkowe przerwy. W takich przypadkach pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

IAR

bEqsSeMO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)