Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oddawanie mieszkań za dożywotnią emeryturę trzeba zabezpieczyć

0
Podziel się
bEqHKjnp

Pietraszkiewicz-odwrócona hipoteka

Procedura oddawania mieszkań w zamian za dożywotnią emeryturę, musi zostać zabezpieczona odpowiednimi regulacjami - mówi prezes Związku Bankow Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Rząd zajmie się dziś założeniami do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i zaopiniuje dotyczący tej kwestii projekt poselski.
Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział w radiowej Jedynce, że tego typu działalność należy objąć regulacjami, które zabezpieczą osobę, decydującą się na oddanie mieszkania w zamian za dożywotnią emeryturę. Chodzi o to, by ci, którzy świadczą te usługi, mieli odpowiednie kwalifikacje i zabezpieczenie finansowe. Uchroni to przed sytuacją, w której dana firma bankrutuje i kwota przestaje być wypłacana emerytowi lub renciście - zaznaczył prezes Związku Banków Polskich.
Jak dodał, osoby, które zgodzą się, żeby po śmierci bank przejął ich mieszkanie, w zamian za wypłatę pieniędzy, powinny to traktować jako dodatek do emerytury lub renty.
Obecnie rozwiązanie to funkcjonuje na rynku, ale na podstawie Kodeksu Cywilnego. Rząd zamierza to uregulować ustawowo, tak by nadzór nad tego typu operacjami miała Komisja Nadzoru Finansowego.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEqHKjnS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)