Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Odejścia żołnierzy z elitarnej jednostki wojskowej GROM nie obniżają poziomu wyszkolenia oddziału"

0
Podziel się:

Takimi słowami rzecznik Dowódcy Wojsk Specjalnych podpułkownik Dariusz Kostrzewa odpiera zarzuty stawiane przez "Dziennik".

Gazeta podała, że GROM-owi zaczyna brakować tak zwanych operatorów, czyli żołnierzy gotowych do bezpośredniego udziału w akcjach. Od 2004 roku z jednostki odeszło łącznie 63 żołnierzy. W tym roku ma odejść kolejnych ośmiu.

Podpułkownik Kostrzewa tłumaczy, że odejścia żołnierzy są zjawiskiem normalnym i wynikają albo z osiągnięcia wieku emerytalnego przez żołnierza, albo są powodowane względami osobistymi.

Rzecznik Dowódcy Wojsk Specjalnych podkreślił też, że system weryfikacji kandydatów do służby w jednostkach specjalnych - przyjęty i sprawdzony w wyniku wieloletniej praktyki - zapewnia proces ciągłego napływu i uzupełniania stanów osobowych tych jednostek.

Dowództwo Wojsk Specjalnych nie zgadza się też z tezą "Dziennika", że GROM musi opuścić Afganistan, aby został przeszkolony. Podpułkownik Kostrzewa wyjaśnił, że wycofanie pododdziałów jednostki GROM było planowane, a taka procedura jest stosowana wobec wszystkich formacji podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych.

Wojskowi nie odnieśli się jednak do doniesień gazety, że delegacja MON, która wiosną tego roku przebywała w Afganistanie, miała usłyszeć od przedstawicieli sojuszniczych sił specjalnych, że "poziom wyszkolenia GROM na tyle się obniżył, że sojusznicy nie chcą z nim współpracować".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)