Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odnowiony Wilanów za unijne pieniądze

0
Podziel się:
bEDulVkl

Cztery lata prac, ponad 25 milionów złotych kosztów. Jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy znów cieszy oko. Minister kultury i władze muzeum w Wilanowie podsumowali ostatni program rewitalizacji zespołu pałacowo - parkowego. Unijne wsparcie umożliwiło między innymi odnowienie królewskich komnat pałacu, a także całkowitą przebudowę kilku ogrodów okalających budynek. Jak mówi dyrektor muzeum Paweł Jaskanis, jednym z elementów programu była też dokumentacja zabytkowych elementów wystroju. Dzięki temu powstało wirtualne muzeum. Trójwymiarowe kopie eksponatów można oglądać na stronie internetowej placówki. Konserwatorzy wykonali też analizę wpływu czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, czy niska temperatura na zabytki. Wszystko po to, by w przyszłości odpowiednio zabezpieczyć eksponaty.
Muzeum od wielu lat stara się o unijne wsparcie, by móc remontować barokową rezydencję Jana Trzeciego Sobieskiego. Minister Kultury Jacek Zdrojewski przyznaje, że ze względu na różnorodność zabytku, nie było to łatwe zadanie. Urzędnicy chcieli zdobyć pieniądze zarówno na remont sal historycznych, jak i czterech różnych ogrodów. Kolejnym elementem była tak zwana mała architektura oraz architektura ogrodowa. Niezbędne było sporządzenie szczegółowej dokumentacji.
W ciągu dziesięciu lat, w ramach kilku programów, na rewitalizację pałacu i parku w Wilanowie wydano 145 milinów złotych. Władze muzeum oceniają, że dzięki tym pieniądzom wykonano 40 procent niezbędnych prac. Wiadomo już, że ministerstwo będzie się starało o kolejne granty dla pałacu.

IAR

bEDulVkO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)