Notowania

polska
18.07.2007 17:34

OECD: Polska wydaje najmniej w UE na służbę zdrowia

Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że, spośród wszystkich krajów członkowskich, wydatki Polski na służbę zdrowia należą do najniższych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

OECD obawia się też, że w krajach członkowskich tej organizacji może zabraknąć lekarzy ogólnych. Raport OECD analizuje sytuację służby zdrowia w 30 najbardziej rozwiniętych krajach świata.

Raport, opublikowany w Paryżu, analizuje między innymi wydatki na zdrowie w krajach członkowskich. Polska należy krajów, w których wydatki te są najskromniejsze. _ W roku 2005 na służbę zdrowia wydano u nas 6,2 procent dochodu narodowego brutto, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów OECD wynosi 9 procent. _
Zgodnie z tymi danymi, Polska zajmuje przedostatnie miejsce wśród krajów OECD, przed Koreą Południową.

Z dokumentu wynika też, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba lekarzy-specjalistów w krajach członkowskich wzrosła o 50 procent.

Jednakże wzrost liczby lekarzy-ogólnych w tych krajach wyniósł jedynie 35 procent. W związku z tym niektóre kraje OECD w najbliższych latach mogą cierpieć na braki wśród lekarzy, którzy zajmują się najczęstszymi dolegliwościami.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ 10 sposobów na uzdrowienie służby zdrowia ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/10;pomyslow;na;uzdrowienie;sluzby;zdrowia,37,0,252197.html )
Tagi: polska, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz