Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OPINIA-Karta Polaka - Dworczyk

0
Podziel się:

Sąd Konstytucyjny Białorusi uważa, że Karta Polaka nie odpowiada normom prawa międzynarodowego. Sąd uznał, że ustawa o Karcie Polaka narusza zasady suwerennej równości państw i niemieszania się w sprawy innych krajów. Przyznawanie właścicielom Kart Polaka bezpłatnych polskich wiz i przywileje związane z otrzymaniem w Polsce pracy bez uzgodnień z białoruskimi władzami są, zdaniem sądu, sprzeczne z dwustronnymi umowami między Polską i Białorusią.

Michał Dworczyk ze Wspólnoty Polskiej - współtwórca ustawy o Karcie Polaka podkreśla, że w czasie jej tworzenia projekt był szczegółowo analizowany pod względem zgodności z prawem. Dworczyk wyjaśnia, że projekt jest zgodny z prawem polskim, międzynarodowym, jak i ze standardami europejskimi. Dodaje, że podczas tworzenia ustawy brano pod uwagę opinie Komisji Weneckiej wytykające łamanie standardów prawa międzynarodowego w Karcie Węgra. Michał Dworczyk dodaje, że mówienie o tym, że Karta Polaka jest sprzeczna z prawem międzynarodowym jest nieporozumieniem.
Michał Dworczyk wyjaśnia, że Karta Polaka jest symbolicznym zadośćuczynieniem dla tych wszystkich, którzy nie z własnej woli utracili obywatelstwo polskie. Obejmuje również potomków tych osób. Karta jest potwierdzeniem przynależności do narodu polskiego - wyjaśnia Michał Dworczyk i zaznacza, że właśnie ten wymiar jest dla wielu osób najważniejszy. Karta daje również wymierne korzyści - np. bezpłatny dostęp do szkolnictwa w Polsce na wszystkich poziomach, zniżki na przejazdy koleją, oraz możliwość pracy w Polsce bez dodatkowych pozwoleń.
Karta Polaka została uchwalona dla tych mieszkańców byłego Związku Radzieckiego, którzy mogą udowodnić polskie pochodzenie, bądź mieli przodków, którzy posiadali polskie obywatelstwo. Kartę ustanowiono ustawą z dnia 7 września 2007.
Michał Dworczyk był w latach 2005-2007 w rządzie PiS doradcą Prezesa Rady Ministrów, Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie Jarosława Kaczyńskiego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)