Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPINIE - Polska prezydencja

0
Podziel się:

Zdaniem Ewy Synowiec Komisja Europejska jest zadowolona z poziomu przygotowań do objęcia przez Polskę prezydencji w Unii. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce na 100 dni przed objęciem prezydencji wysłuchała na Uniwersytecie Warszawskim prezentacji ministra do spraw europejskich Mikołaja Dowgielewicza. Minister przedstawił priorytety polskiej prezydencji - między innymi: skoncentrowanie na strategii pokryzysowej w Unii, otwieranie Unii na nowe kraje, rozwój stosunków w ramach partnerstwa wschodniego, pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa Europy w sensie militarnym, energetycznym jak i ekonomicznym.

Ewa Synowiec uważa, że przygotowanie Polski jest bardzo dobrze ocenianie. Te przygotowanie zaczęły się już dosyć dawno i postępują regularnie. Zdaniem Ewy Synowiec najtrudniejsze dla naszej prezydencji będzie forsowanie priorytetów, zwłaszcza - powiedziała - jeśli są to tak ambitne priorytety, jak ma Polska.
Również profesor z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego Konstanty Adam Wojtaszczyk pozytywnie ocenia poziom naszej gotowości do objęcia prezydencji. Zarazem profesor uważa, że największym wyzwaniem dla polskiej prezydencji będzie kwestia budżetu i stabilizacji sytuacji w Afryce. Jest - wyjaśniał naukowiec - wielki podział w Unii między krajami wysoko, a średnio rozwiniętymi. Te pierwsze chciałyby przeznaczać więcej środków na rozwój technologii, a mniej na rozwój strukturalny. Drugim wyzwaniem będzie kwestia stabilizacji w Libii, ewentualnego koordynowania pomocy dla tamtejszej ludności, która może popłynąć z unijnych krajów.
Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej 1 lipca po Węgrach.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)