Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPIS Trybunał Konstytucyjny-stan wojenny-dekrety grudniowe-orzeczenie

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dekret z 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym był niezgodny z konstytucją. O zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą dekretów grudniowych wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Sędzia Mirosław Granat w uzasadnieniu orzeczenia tłumaczył, że przepisy dekretu o stanie wojennym zawierały bardzo daleko idącą ingerencją w sferę praw jednostki. "Najdobitniejszym przejawem tej ingerencji był artykuł 4 ustęp 1 dekretu o stanie wojennym, który zawieszał lub ograniczał podstawowe prawa obywateli, zawarte w konstytucji PRL, w innych ustawach oraz umowach międzynarodowych" - powiedział sędzia Granat. Podkreślił, że zostały zniesione bądź ograniczone najbardziej podstawowe prawa obywatelskie: prawo zrzeszania się, wolność słowa, druku, zgromadzeń. nietykalność osobista, nienaruszalność mieszkania, tajemnica korespondencji.
Trybunał orzekł również, że niezgodny z konstytucją był dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego. Sędzia Granat powiedział, że dekret wprowadzał liczne obostrzenia o charakterze proceduralnym, na przykład obligatoryjne tymczasowe aresztowanie czy brak odwołania za wyroki wydane w trybie doraźnym.
Jak podkreślił sędzia Mirosław Granat, orzeczenie Trybunału oznacza, że wszystkie osoby osądzone w trybie specjalnym będą mogły ubiegać się o ponowne rozpatrzenie ich spraw z czasu stanu wojennego. Dodał, że dotyczy to wszystkich, nie tylko opozycjonistów.
Sędziowie Mirosław Granat i Andrzej Rzepliński wyrazili opinię, że w związku z dzisiejszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie będzie można nikogo postawić przed Trybunałem Stanu za wprowadzenie stanu wojennego, bowiem decyzję w tej sprawie podjął już wcześniej Sejm.
Trybunał uznał też za niezgodny z konstytucją dekret z 12 grudnia 1981 roku o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego.
Trybunał Konstytucyjny umorzył natomiast postępowanie w sprawie dekretu z dnia 12 grudnia 1981 roku o przekazaniu do własciwości sądów wojskowych spraw o niektóre przestępstwa oraz o zmianie ustrojów sądów wojskowych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury PRL w stanie obowiązywania stanu wojennego. Trybunał uzasadnił, że jest to zbędność wydania wyroku w tej sprawie. Trybunał umorzył równiez postępowanie w sprawie ustawy z dnia 25 stycznia 1982 roku o szczególnej regulacji prawnej w okresie stanu wojennego ze względu na utratę mocy obowiązywania przepisów. Trybunał umorzył też postępowanie w sprawie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)