Notowania

wiadomości
21.01.2013 08:55

Opozycja wygrywa w Dolnej Saksonii

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemcy - polityka - Dolna Saksonia - wybory

Koalicja chadeków i liberałów straci władzę w niemieckim landzie Dolna Saksonia. Wczorajsze wybory do landtagu wygrali, z minimalną przewagą, socjaldemokraci i Zieloni.
Po zamknięciu lokali wyborczych przez kilka godzin nie było wiadomo, kto będzie rządzić landem. Dwa rywalizujące bloki - chadecko-liberalny oraz ten złożony z socjaldemokratów i Zielonych dostały niemal tyle samo głosów. Dopiero w nocy wyliczono, że władze przejmie ten drugi blok. Socjaldemokratyczna Partia Niemiec i Partia Zielonych wygrały przewagą jednego mandatu w lokalnym parlamencie.
Największą niespodziankę sprawili jednak liberałowie, którzy dostali niemal 10 procent głosów. To dwa razy więcej, niż przewidywały sondaże. Komentatorzy podkreślają jednak, że tak dobry wynik partii to efekt akcji ratunkowej, przeprowadzonej przez część wyborców chadecji. Wielu zwolenników chadeckiej CDU głosowało na liberalną FDP, aby zapewnić jej wejście do landtagu i tym samym utrzymać koalicję. Opozycja okazała się jednak zbyt mocna.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz