Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostatni dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego

0
Podziel się:

Do urn idą obywatele 19 unijnych krajów, w tym Polski. Liczba deputowanych w nowej kadencji zmniejszy się - wybranych zostanie 736 deputowanych. Natomiast miejsce pracy pozostaje niezmienne. Europosłowie nadal będą podróżować między Brukselą, gdzie spędzają większość czasu, a Strasburgiem.

Szacuje się, że roczne utrzymanie siedziby we francuskim mieście kosztuje ponad 200 milionów euro, a deputowani, ich asystenci i pracownicy Parlamentu wyjeżdżają tam tylko 12 razy w roku na 4-dniowe sesje. Strasburg został wybrany na siedzibę Parlamentu w latach '50, ale przypadkowo. Początkowo miał to być Luksemburg, jednak brakowało tam dużej sali plenarnej - opowiada Andre Riche, wieloletni korespondent belgijskiej gazety "Le Soir". "Szukano więc innego miejsca na mapie, nie za daleko od Luksemburga, jakieś 250 kilometrów i wybór padł na budynek Rady Europy w Strasburgu" - dodaje.

Wybrano to miejsce bo było najbliżej, a nie ze względu na symboliczne pojednanie francusko-niemieckie. Takie wyjaśnienia dopiero wymyślono później, by uzasadnić siedzibę Parlamentu w Strasburgu. To Rada Europy wybrała to miasto jako symbol pojednania.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)