Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakistan
23.08.2008 16:33

Pakistan: Spory w koalicji rządowej

Nawaz Sharif, lider jednego z rządzących w Pakistanie ugrupowań, domaga się przywrócenia na stanowiska sędziów usuniętych z urzędów w listopadzie ubiegłego roku. Sharif zażądał od koalicyjnego partnera Asifa Ali Zardariego, by sędziowie odzyskali swoje stanowskia już w poniedziałek. Kontrowersje dotyczące sposobu przywrócenia sędziów na stanowiska dzielą obie frakcje i mogą doprowadzić do zerwania koalicji. Jeszcze wczoraj Nawaz Sharif dawał koalicjantowi czas do środy. Dzisiaj zradykalizował swe stanowisko. Pakistańska Partia Ludowa Asifa Ali Zardariego chce przywrócenia sędziów na drodze procedury parlamentarnej, która może trwać długo, natomiast Liga Muzułmańska Nawaza Sharifa oczekuje, iż zostaną oni przywróceni na stanowiska natychmiast decyzją rządową.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koalicjantów dzieli także kwestia obsadzenia fotela prezydenckiego. Kandydatem Pakistańskiej Partii Ludowej jest wdowiec po byłej premier Benazir Bhutto. Na konferencji prasowej w Islamabadzie Sharif uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy jego ugrupowanie poprze Zardariego. Stwierdził jedynie, że Pakistańska Partia Ludowa może otrzymać stanowisko prezydenta, o ile ograniczona zostanie dotychczasowa, silna władza prezydencka.

Ostatnie targi polityczne w Pakistanie mają miejsce w okresie ofensywy armii rządowej przeciw ugrupowaniom talibów. W trakcie jej trwania w dolinie Swat, dwieście kilometrów od Islamabadu, zginęło blisko 40 ekstremistów. Część komentatorów sądzi, że zaostrzenie sytuacji wewnętrznej jest efektem próżni politycznej, która powstała po odejściu ze stanowiska prezydenta Perveza Musharrafa.

Tagi: pakistan, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz