Notowania

afganistan
11.06.2008 10:31

Pakistański wywiad pomaga talibom

Takie informacje przynosi najnowszy raport amerykańskiego instytutu RAND.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Pakistański wywiad wojskowy pomaga talibom w walkach w Afganistanie. Takie informacje przynosi najnowszy raport amerykańskiego instytutu RAND.

Według autorów raportu, Pakistańczycy szkolą rebeliantów, a także przekazują im informacje i pieniądze.

Raport pod tytułem _ Walka z terroryzmem w Afganistanie _ został sporządzony na zlecenie amerykańskiego Departamentu Obrony. Autor opracowania Seth Jones pisze, że oficerowie pakistańskiego wywiadu organizują talibom szkolenia na terenach plemiennych w Pakistanie.

Rebelianci dostają od nich pieniądze, opiekę medyczną, a nawet wskazówki, jak walczyć z amerykańskimi wojskami w Afganistanie. Właśnie z terenu Pakistanu talibowie wyruszają walczyć do Afganistanu, by potem wrócić na terytoria plemienne i tam odpocząć i zreorganizować się.

Wysocy rangą pakistańscy wojskowi zaprzeczają tym doniesieniom. Ale faktem jest, że raport pokazuje to wszystko, o czym w Afganistanie i w sąsiednich krajach mówi się od wielu miesięcy.

- _ Pakistański wywiad odgrywa ogromną rolę w podtrzymywaniu siły talibów. To jest rzecz powszechnie wiadoma. Ale pakistańskie rozgrywki nie zaczęły się wraz z talibami. Pakistański wywiad pracował w Afganistanie jeszcze na długo przed inwazją sowietów _ - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem indyjski dziennikarz Anand Sahay.

Według amerykańskiego raportu, Pakistan udziela schronienia nie tylko talibom, ale także Al-Kaidzie oraz sprzymierzonym z talibami bojownikom Gulbuddina Hekmatiara i Dżalaludina Hakkaniego.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Pakistan nie powinien rozmawiać z Al-Kaidą ]( http://news.money.pl/artykul/pakistan;nie;powinien;rozmawiac;z;al-kaida,241,0,337649.html )
* [ Pierwsze posiedzenie parlamentu w Pakistanie ]( http://news.money.pl/artykul/pakistan;pierwsze;posiedzenie;parlamentu,146,0,329106.html )
* [ Pakistan: Wybuch przed ambasadą Danii - 8 zabitych ]( http://news.money.pl/artykul/pakistan;wybuch;przed;ambasada;danii;-;8;zabitych,173,0,346029.html )
Tagi: afganistan, pakistan, talibowie, pomoc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz