Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt Ribbentrop-Mołotow

0
Podziel się:

Dziś mija 67 rocznica podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow. Układ podpisany przez przedstawicieli rządów Niemiec oraz Związku Radzieckiego określił strefy wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej i ułatwił hitlerowskim Niemcom podjęcie decyzji o rozpoczęciu drugiej wojny światowej.

Pakt Ribbentrop-Mołotow podpisali w Moskwie Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagranicznych Trzeciej Rzeszy oraz Wiaczesław Mołotow, przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRR.
Układ składał się z dwóch części - jawnej i tajnej. Jawna część była traktatem wojskowym, w którym oba państwa zobowiązały się do wzajemnej nieagresji oraz zachowania neutralności na wypadek, gdyby druga strona stała się przedmiotem działań wojennych ze strony państwa trzeciego. Część tajną stanowił protokół, który podzielił na strefy wpływów Niemiec i ZSRR Europę Środkowo-Wschodnią.
W 1989 roku, w 50 rocznicę podpisania paktu, polski Sejm i Senat podjęły uchwałę uznającą go za niezgodny z prawem międzynarodowym i nieważny od samego początku. Podobne uchwały przyjęły parlamenty Estonii, Łotwy i Litwy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)