Notowania

usa
12.03.2009 14:37

Palestyńczycy otrzymają do USA pomoc, jeśli uznają Izrael

Strefa Gazy otrzyma od Stanów Zjednoczonych pomoc finansową, jeśli nowy palestyński rząd uzna istnienie Izraela. Amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton miała o tym poinformować władze Autonomii Palestyńskiej podczas swojej wizyty na Bliskim Wschodzie. Stany Zjednoczone podczas konferencji w Egipcie obiecały Palestyńczykom 900 milionów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zachodni i izraelscy dyplomaci twierdzą, że Hilary Clinton ostrzegła prezydenta Mahmuda Abbasa przed tworzeniem rządu, który nie będzie akceptowany przez Kwartet Bliskowschodni, czyli USA, Unię Europejską, Rosję i ONZ. Nowy koalicyjny rząd, złożony z przedstawicieli dwóch ugrupowań Fatahu i Hamasu musi też uznać istnienie państwa żydowskiego. W przeciwnym razie amerykanie nie przekażą, obiecanych podczas konferencji w Egipcie, 900 milionów dolarów pomocy dla Strefy Gazy.

Według anonimowych dyplomatów Hilary Clinton zapowiedziała też, że nowa administracja będzie kontynuować dotychczasową politykę prezydenta Busha i utrzyma bojkot Hamasu. Jeszcze w zeszłym miesiącu sekretarz stanu mówiła, że bojkot tej organizacji może zniweczyć wysiłki zmierzające do osiągnięcia pokoju w regionie.

Radykalny Hamas i Fatah prezydenta Abbasa negocjują w Egipcie utworzenie rządu jedności narodowej. Hamas nie uznaje istnienia Izraela. Na Zachodzie znajduje się na liście organizacji terrorystycznych.

Tagi: usa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz