Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
09.06.2007 18:02

Papież powołał arcybiskupa Kazimierza Nycza na ordynariusza wiernych obrządku wschodniego

Arcybiskup Kazimierz Nycz został mianowany przez Benedykta XVI na stanowisko ordynariusza wiernych obrządku wschodniego w Polsce. Wierni ci, do tej pory pozbawieni byli własnego ordynariusza. O nominacji powiadomił Nuncjusz Apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przed nominacją arcybiskupa Nycza, ordynariuszem dla mieszkających w Polsce katolików ormiańskich i przedstawicieli innych obrządków wschodnich, był Prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Z wielkim zadowoleniem decyzję Benedykta XVI przyjął ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Uważa on, że arcybiskup Nycz doskonale zna specyfikę i problemy mieszkających w Polsce Ormian.
Według ks. Isakowicza, który jest duszpasterzem Ormian od 2002 roku, w Polsce przebywa około 30-40 tysięcy Ormian nowej emigracji, w tym 8 tysięcy ma obywatelstwo polskie.
Część z nich to potomkowie Ormian, którzy mieszkali w obrębie dawnej Rzeczpospolitej, najliczniej we Lwowie i Stanisławowie, a po drugiej wojnie światowej bez wyjątku przenieśli się na nowe terytoria Polski. Potomkiem tych Ormian jest ks. Zaleski.
Pozostała część, która stanowi dziś większość, to emigranci, którzy przybyli do Polski za chlebem po rozpadzie ZSRR. Przyjechali z Gruzji, Rosji, Armenii, często nie znają języka ormiańskiego, ani swoich tradycji. Nieraz bywają bezpaństwowcami, wielu z nich przebywa w Polsce nielegalnie. Mieszkają w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu.

Tagi: papież, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz