Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak-Polska-Chiny-umowy

0
Podziel się:

Polska i Chiny podpisały umowy gospodarcze. Ich celem jest zrównoważenie obrotów handlowych z Chinami poprzez wzrost eksportu, wpieranie polskich przedsiębiorstw na rynku chińskim oraz inicjowanie kontaktów dwustronnych. Prócz porozumień ministerialnych podpisano kilka kontraktów handlowych, w tym na dostawę do Chin, w przyszłym roku, 100 tysięcy ton polskiej miedzi elektrolitycznej, kontrakt w branży chemicznej, gdzie partnerem jest Ciech, oraz umowę o współpracy z Politechniką Warszawską.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który był przy podpisaniu dokumentów podkreślił, że w uroczystości brali udział politycy wysokiego szczebla: wiceminister handlu Chin, a przede wszystkim przewodniczący instytucji o kluczowym znaczeniu w tym państwie - Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej.
W ocenie Waldemara Pawlaka, oznacza to akceptację i istotne wsparcie władz chińskich dla współpracy gospodarczej z Polską. "To ważny sygnał, szczególnie w relacjach z Chinami, gdy wizytę składa tak ważna osoba w chińskiej hierarchii władzy, to ważny impuls dla firm" - powiedział wicepremier. Dodał, że umowy i współpraca z Chinami są dla Polski bardzo ważne, bo to kraj o ogromnym potencjale, także kapitałowym. Zdaniem wicepremiera, w efekcie dwustronnej współpracy, Polska może być kluczowym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem nowych inwestycji i może być miejscem powstawania - jak to ujął - "ciekawych" miejsc pracy.

więcej

Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji. Według danych GUS, nasz eksport do Chin wzrósł w ubiegłym roku o 21 %, import spadło o 13%. Tym samym, po raz pierwszy od wielu lat, został zredukowany deficyt w obrotach z Państwem Środka o blisko 2 miliardy złotych.
Dwustronny handel nadal się rozwija. Tylko w ciągu 8 miesięcy tego roku nasz eksport do Chin wzrósł o kolejne 28%. Rósł także import, ale nie tak szybko.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)