Notowania

wiadomości
16.01.2013 14:53

PE - ostrzejsze kryteria dla agencji ratingowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Parlament Europejski stawia większe wymagania dla egencji ratingowych. Ich oceny bowiem wpływają na wiarygodność państwa. Parlament przyjął dwa rozporządzenia w tej sprawie.
Zgodnie z nowymi przepisami, agencje ratingowe będą musiały oceniać stan finansów danego państwa według określonego planu a nie jak do tej pory bez uprzedzenia i w ostatniej chwili. Państwa otrzymają możliwość przygotowania się do oceny. Ograniczona zostanie także ilość krajów ocenianych w danym roku.
Zdaniem posłów kryzys zadłużenia w strefie euro pokazał, że oceny agencji ratingowych mają zbyt duży wpływ na sytuacje finansową danego kraju. Mogą wpływać na decyzje polityczne i prowadzić do spekulacji giełdowych.
Parlament Europejski chce także, aby agencje ratingowe ponosiły większą odpowiedzialność za swoje oceny. Musiałyby między innymi obowiązkowo uzasadniać swe decyzje i podawać źródła na podstawie których, zostały sporządzone ich raporty. Posłowie opowiedzieli się także za powołaniem unijnej agencji, która wydawać będzie niezależne oceny.
Największe agencje ratingowe pochodzą ze Stanów Zjednoczonych.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz