Notowania

polska
24.04.2009 15:25

PE: Apel do Polski ws. traktowania parlamentarzystów i europosłów

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał polskie władze do równego traktowania parlamentarzystów krajowych i europejskich. Dotyczy to dyskryminacji posłów do Parlamentu Europejskiego w sytuacji uchylenia immunitetu i skazania za przestępstwo z oskarżenia publicznego.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Parlament Europejski stwierdził, że przepisy obowiązujące w Polsce są sprzeczne z regulaminem obowiązującym w Parlamencie Europejskim. Zwrócił uwagę na różnice w traktowaniu posłów na Sejm i senatorów względem posłów wybieranych w kraju do Parlamentu Europejskiego. W przypadku uchylenia immunitetu i orzeczenia przez sąd winy posła i skazania go za przestępstwo umyślne z oskarżenia publicznego, poseł do Parlamentu Europejskiego traci mandat. W przypadku krajowych posłów i senatorów tak się nie dzieje. Mimo ciążącego na nich wyroku, dalej mogą zasiadać w ławach sejmowych.

Parlament chce, aby Komisja Europejska przyjrzała się rozbieżnościom prawnym i pilnie skontaktowała się z władzami w Polsce w celu ustalenia, w jaki sposób znieść, oczywistą, jak podkreślono dyskryminację. Parlament Europejski zwrócił się także bezpośrednio do Polski, aby z własnej inicjatywy podjęła odpowiednie działania, które zakończą to nierówne traktowanie. Rezolucja zwraca się także do krajowych władz, by stworzyły przepisy, które zagwarantują, że wnioski o uchylenie immunitetu posłów do Parlamentu Europejskiego kierowane będą jedynie przez odpowiednie instytucje zgodnie z obowiązującym regulaminem. W Polsce wniosek taki składać mogą także indywidualnie obywatele.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz