Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PE nie zgodził się na uchylenie immunitetu Markowi Siwcowi

0
Podziel się:

Parlament Europejski zdecydowaną przewagą głosów nie zgodził się na uchylenie immunitetu Marka Siwca. O uchylenie immunitetu w związku z zarzutem obrazy uczuć religijnych wnioskował przed trzema laty polski prokurator generalny.

W rezolucji posłowie stwierdzają, że zarzuty przeciwko eurodeputowanemu Markowi Siwcowi zostały postawione z pobudek politycznych. Ich przewodnim motywem była chęć zaszkodzenia jego działalności jako posłowi do Parlamentu Europejskiego.

Nieuchylenie immunitetu było podyktowane też dwukrotnym odmówieniem przez polską prokuraturę wszczęcia postępowania z oskarżenia publicznego przeciwko Siwcowi oraz zgodnie z polskim prawem - przedawnieniu sprawy.

W 2004 polski obywatel oskarżył Marka Siwca o obrazę uczuć religijnych. Sprawa zaczęła się, kiedy w telewizji w jednym ze spotów wyborczych wykorzystano materiał filmowy, na którym Marek Siwiec, wychodząc z helikoptera, przeżegnał się i ucałował płytę lotniska. Gest ten był zwykle kojarzony z papieżem Janem Pawłem II. Wniosek o uchylenie immunitetu złożył w 2006 roku Zbigniew Ziobro - ówczesny prokurator generalny, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)