Notowania

politycy
04.02.2009 15:44

PE przyjął sprawozdanie ws. polityki UE w dziedzinie zmian klimatu

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie dotyczące przyszłej polityki Unii w dziedzinie zapobiegania zmianom klimatycznym. Dokument zaleca ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 25 do 40 procent do roku 2020 i o co najmniej 80 procent do 2050.

Podziel się
Dodaj komentarz

W obszernym sprawozdaniu posłowie wyrazili zaniepokojenie, że zmiany klimatu są bardziej gwałtowne i mają poważniejsze skutki, niż sądzono wcześniej. Komisja, zdaniem Parlamentu powinna uważnie monitorować i analizować najnowsze odkrycia naukowe. Dzięki temu będzie można właściwie ocenić, czy zaplanowane działania będą wystarczające.

Sprawozdanie zawiera też liczne zalecenia, które - w opinii posłów - powinny zostać podjęte. Między innymi wzrost o 20 procent efektywności energetycznej do 2020 roku, współpraca z krajami trzecimi w zakresie produkcji energii słonecznej oraz utworzenie europejskiej wspólnoty energii odnawialnej w celu wspierania projektów badawczych i pilotażowych. Posłowie chcą też szczególnego wsparcia opracowań przełomowych technologii w transporcie, przyjaznych dla środowiska naturalnego, jak wodór, energia elektryczna, ogniwa paliwowe, hybrydy czy zaawansowane biopaliwa.

Parlament proponuje też utworzenie europejskiego funduszu klimatycznego i odpowiednich funduszów w państwach członkowskich.

Tagi: politycy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz