Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pekin - festiwal - Penderecki

0
Podziel się:

"Trzy pieśni chińskie", Koncert fletowy oraz V Symfonię Krzysztofa Pendereckiego pod batutą samego kompozytora, wykonała podczas XIII Pekińskiego Festiwalu Muzycznego Chińska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów od początku istnienia Festiwalu jest jego doradcą artystycznym. W wywiadzie dla Polskiego Radia zapowiada on kolejne kompozycje.

Krzysztof Penderecki współpracuje obecnie z 3 chińskimi orkiestrami - w Pekinie, Szanghaju i Guangzhou. Do Chin na koncerty przyjeżdża regularnie od 14 lat, a od 10 jest gościnnym dyrygentem Chińskiej Filharmonii. To właśnie specjalnie na koncerty w Pekinie powstał cykl "Pieśni chińskich" - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia Krzysztof Penderecki. "Tutaj wykonane były 3 z 7 pieśni, które naszkicowałem. W następnych latach, prawdopodobnie też właśnie na ten festiwal, skończę pozostałe" - mówi kompozytor.
Krzysztof Penderecki zwraca uwagę, że w Chinach w niebywałym tempie powstają nowoczesne sale koncertowe, którym czasem brakuje nawet muzyków. "W Pekinie w ciągu 14 lat powstały 4 sale koncertowe i olbrzymia opera. To samo w Guangzhou. Opery nie zawsze mają nawet orkiestry. W Guangzhou muzyków muszą "pożyczać" - mówi Krzysztof Penderecki.
Pekiński Festiwal Muzyczny potrwa do końca października. Do udziału w jego XIII edycji prócz Krzysztofa Pendereckiego zaproszono m.in. Lang Langa, Li Yundi i orkiestrę Filharmonii z Liverpoolu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)