Notowania

wiadomości
06.02.2013 09:52

Pinior: w sprawie więzień CIA Polska musi współpracować

Podziel się
Dodaj komentarz

PR1 Pinior-więzienia CIA

Polska musi współpracować z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie więzień CIA - mówi senator Józef Pinior. Gość radiowej Jedynki jest przekonany, że taki ośrodek odosobnienia w Polsce był i są na to wystarczające dowodu.
Senator dodał, że wiele krajów europejskich było w pewien sposób uwikłanych w tę sprawę, na przykład udostępniały Amerykanom bazy i lotnictwo. Zdaniem Józefa Piniora, tylko państwa autorytarne godziły się na to, by na ich terenie były tajne więzienia. Senator uważa, że polski rząd, godząc się na ośrodki CIA, zachował się tak jak władze kraju autorytarnego.
Józef Pinior podkreślił, że można walczyć z terroryzmem, nie łamiąc praw człowieka. Senator nie zgodził się z wypowiedziami przedstawicieli rządu, którzy zapowiadają, że po ujawnieniu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka akt w sprawie domniemanego więzienia CIA w Polsce, współpraca z trybunałem musi zostać ograniczona. Według senatora, Polska nie ma wyjścia i z sędziami musi współpracować.
Przedwczoraj Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który twierdzi, że był więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce.
Sędziowie Trybunału postanowili odstąpić od ogólnie stosowanych zasad i znieśli poufny charakter postępowania. Wcześniej Trybunał - na wniosek polskiego rządu - ograniczył publiczny dostęp do wszystkich przekazanych w sprawie dokumentów. Polska argumentowała, że upublicznienie ich mogłoby niekorzystnie wpłynąć na śledztwo prowadzone przez polską prokuraturę od 2008 roku. Teraz Trybunał zmienił zdanie.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz