Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS i SLD nie chcą finansowania partii z budżetu

0
Podziel się:

Przygotowane przez Platformę Obywatelską propozycje skrytykowało też koalicyjne PSL.

PiS i SLD opowiedziały się podczas sejmowej debaty za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zniesieniu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Przygotowane przez Platformę Obywatelską propozycje skrytykowało też koalicyjne PSL.

Projekt Platformy zaostrza przepisy dotyczące składania przez partie sprawozdań finansowych. Za niezłożenie sprawozdania wyborczego w terminie, ugrupowaniu groziłaby likwidacja, a w przypadku odrzucenia sprawozdania finansowego przez Państwową Komisję Wyborczą - grzywna.

Przed rozpoczęciem debaty, Platforma Obywatelska złożyła do projektu autopoprawkę skreślającą możliwość przekazywania 1 procentu podatku na rzecz partii politycznych przez osoby fizyczne.

Poseł PO Jakub Szulc powiedział, że jednak lepszym rozwiązaniem jest to, o które PO walczyło od samego początku, czyli zniesienie finansowania partii politycznych w ogóle. Partie powinny być bowiem finansowane poprzez składki członkowskie i darowizny.

Projekt ustawy krytykuje Prawo i Sprawiedliwość. Podczas debaty poseł Andrzej Dera mówił, że proponowany przez PO system finansowania partii politycznych odbiega od reguł obowiązujących w innych krajach. "PO jeszcze próbuje wmówić społeczeństwu, że to Platforma oszczędza na rzecz najbiedniejszych" - dodał poseł PiS.

Witold Gintowt-Dziewałtowski z SLD powiedział, że projekt Platformy Obywatelskiej utrudni proces kontrolowania prawidłowości finansowania partii politycznych, co otwiera pole do korupcji politycznej. Jego zdaniem, projekt stwarza większą szansę na kupowanie partii politycznych.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski zaznaczył, że dziś wiele osób wspiera jednym procentem podatku organizacje pożytku publicznego, które w odróżnieniu od partii politycznych mają dosyć wysokie notowania w społeczeństwie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podstawowym źródłem finansowania partii politycznych są subwencje i dotacje budżetowe. Z informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w tym roku Platforma Obywatelska dostanie niemal 38 milionów złotych, Prawo i Sprawiedliwość nieco ponad 35 i pół miliona, PSL ponad 14,2 milionów, SLD ponad 13 i pół miliona, SdPl ponad 3 miliony, a Partia Demokratyczna ponad 2 miliony złotych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)