Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PJN-Jakubiak-nazwa

0
Podziel się:

Ugrupowania Polska Jest Najważniejsza uzupełni swoją nazwę o określenie swojego miejsca na scenie politycznej. Jutro do sądu trafią nowe dokumenty w sprawie zarejestrowania stowarzyszenia. Politycy PJN nie chcą ujawnić jak dokładnie brzmi dodatkowy człon nazwy, by uniknąć komplikacji prawnych, które pojawiły się przy pierwszej próbie zarejestrowania organizacji.

9 grudnia sąd zarejestrował inne Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza - założone przez członków warszawskiego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
Posłanka Elżbieta Jakubiak powiedziała, że hasło "Polska Jest Najważniejsza" pozostanie jednak w nazwie stowarzyszenia, klubu parlamentarnego i nowej partii ponieważ jest dobrze rozpoznawalne i charakterystyczne. W drugiej części nazwy powinno pojawić się słowo "centrum" po to by było jasne jakie jest miejsce PJN w polskiej polityce - uważa posłanka. Jej zdaniem PJN proponuje racjonalizm i debatę z umiarkowaniem. Zdaniem posłanki Polacy najbardziej lubią "złoty środek" i nie ma miejsca ani na czystą lewicę ani na skrajną prawicę. Elżbieta Jakubiak podkreśliła, że ideowo i życiorysowo twórcy PJN należą do centrum a sama liderka partii ma solidarnościowe korzenie.
W celu rejestracji partii podpisy są zbierane na razie pod nazwą "Polska Jest Najważniejsza". Nazwy stowarzyszenia, klubu parlamentarnego i partii po decyzji sądu o rejestracji zostaną zapewne ujednolicone.
Elżbieta Jakubiak przyznaje, że są pomysły dodania do PJN nazwy "Nowe Centrum" - co kojarzy się z pre-pisowskim "Porozumieniem Centrum" albo Centrum Obywatelskie - co przypomina Platformę.
Według posłanki marzeniem Polaków jest by nowe ugrupowanie powiększyło i wypełniło lukę między PiS-em i PO. W jego nazwie słowo "centrum" - samo lub z przymiotnikiem - powinno się jej zdaniem znaleźć także ze względów praktycznych bo zawołanie "Polska Najważniejsza" za granicą nie jest czytelne nawet dla znawców sceny politycznej.
PJN utworzyli tworzą byli posłowie i europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, w tym współtwórcy kampanii wyborczych PiS i Jarosława Kaczyńskiego.
Zarejestrowane w grudniu Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza odcięło się od nich uznając, że użycie hasła z kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego nie było moralne i podkreślając, że po decyzji sądu nie mają już do tej nazwy prawa.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)