Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Początek uroczystości w rocznicę katastrofy

0
Podziel się:

Smoleńsk - rocznica - premier - Kaczyński

Premier Donald Tusk i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Poranne uroczystości w trzecią rocznicę katastrofy odbyły się na cmentarzu wojskowym na Powązkach, przed Pałacem Prezydenckim, w Sejmie i na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.

Około 6.00 premier Donald Tusk przybył pod Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Powązkowskim. Pomodlił się, po czym złożył wieniec i zapalił znicz. W krótkim wystąpieniu podkreślił, że 3 lata temu straciliśmy w Smoleńsku przyjaciół i wybitnych Polaków. "Ich życie i śmierć warte są tego, aby w skupieniu i z osobistą refleksją ich wspominać. Parę prezydencką i wszystkich pozostałych." - mówił premier. Dodał, że w politycznej wrzawie warto pomyśleć o wszystkich ofiarach jako o ludziach, którzy także po śmierci potrzebują naszej pamięci. Wyraził nadzieję, że nadejdzie dzień, gdy rocznica katastrofy nie będzie dzieliła Polaków.
Premier przybył na cmentarz wcześnie, gdyż udał się z oficjalną wizytą do Nigerii. Przedstawiciele rządu, w asyście kompanii honorowej, złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem w chwili katastrofy, o 8.49. Pamięć ofiar uczczono minutą ciszy.

O 7.15 w kaplicy sejmowej odprawiono mszę. Potem przedstawiciele Prezydium Sejmu - marszałek Ewa Kopacz oraz wicemarszałkowie Wanda Nowicka i Jerzy Wenderlich złożyli kwiaty pod tablicą, upamiętniającą 18 parlamentarzystów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Hołd oddano też byłemu marszałkowi Sejmu, Maciejowi Płażyńskiemu. Kwiaty w imieniu Senatu złożył wicemarszałek Izby Jan Wyrowiński.
W uroczystościach nie wzięli udziału przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz PSL-u. Zabrakło też parlamentarzystów Ruchu Palikota. Delegacja ludowców ma złożyć kwiaty później.

O 8.00 w Kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu rozpoczęła się msza, w której wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, politycy tej partii, niektórzy członkowie rodzin ofiar katastrofy, przedstawiciele różnych grup zawodowych, w tym górnicy w tradycyjnych strojach. Ksiądz Krzysztof Siwek mówił w homilii o konieczności szukania prawdy. Apelował, by w każdym z punktów dzisiejszych uroczystości było obecne chrześcijańskie przebaczenie i miłość. Po mszy jej uczestnicy udali się pod Pałac Prezydencki. Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak i inni politycy PiS złożyli wieńce i zapalili znicze. Odmówiono też krótką modlitwę. Delegacja PiS udała się następnie na cmentarze, by oddać hołd poszczególnym ofiarom katastrofy. O 10. 15 w kaplicy Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się msza w intencji ofiar, w której uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski.

Córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marta, modliła się przy grobie rodziców. W Krypcie świętego Leonarda w Katedrze na Wawelu wzięła udział we mszy świętej, później przy sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich złożyła kwiaty i zapaliła znicz. Powiedziała, że choć minęły trzy lata, to ciągle czuje ból po stracie rodziców. Podkreśliła też, że rodziny ofiar katastrofy czekają na poznanie prawdy o przyczynach rozbicia się prezydenckiego samolotu.

Uroczystość odbyła się też na miejscu katastrofy, na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku. W krótkiej ceremonii wzięli udział przedstawiciele polskich władz i administracji obwodu smoleńskiego. Obok brzozy, w której tkwi fragment Tu-154M, przedstawiciele Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej odmówili modlitwy w intencji ofiar katastrofy. Delegacja polskich władz złożyła następnie wieńce i zapaliła znicze. Rząd reprezentowali: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki i minister obrony Tomasz Siemoniak. W uroczystości wzięli też udział: szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego, generał Stanisław Koziej, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Mieczysław Cieniuch, i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, Andrzej Kunert.

O 13.00 obchody w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie mszę odprawi metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Zostanie poświęcony pierwszy fragment pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Natomiast o 14 w Sejmie odbędzie się posiedzenie zespołu do spraw katastrofy. Jego szef Antoni Macierewicz ma przedstawić nowe fakty, dotyczące przyczyn tragedii. Po posiedzeniu obchody przeniosą się na Krakowskie Przedmieście, gdzie o 15.00 odbędzie się koncert "Tryptyk Smoleński". Po nim o 16.30 przemówienie wygłosi Jarosław Kaczyński.
Uroczystości zakończy msza w Archikatedrze Jana Chrzciciela, po której nastąpi Marsz Pamięci. Około 21.00 planowane jest ponowne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim. Obchodom będzie towarzyszyła manifestacja antyrządowa, którą pod kancelarią premiera organizują kluby "Gazety Polskiej".

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)