Notowania

wiadomości
01.01.2012 11:29

Podatki - 2012 - zmiany

Wyższy VAT na ubranka dziecięce, likwidacja lokat antybelkowych oraz zniesienie numeru NIP dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej - to główne w systemie podatkowym w 2012 roku. W nowym roku więcej zapłacimy za ubranka dziecięce. Podatek VAT na te artykuły rośnie z 8 do 23 procent. Rzeczniczka administracji podatkowej Wiesława Dróżdż wyjaśnia, że do podniesienia VATu zmusił Polskę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przed którym nasz kraj przegrał rozprawę. Niewprowadzenie wyższego podatku skutkowałoby wysokimi karami, które nasz kraj musiałby zapłacić.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z kolei na przełomie marca i kwietnia zniknie możliwość obchodzenia tak zwanego podatku Belki. Obecnie zyski z lokat jednodniowych są zaokrąglane do zera, co pozwala na niepłacenie podatku. Jednak już w wkrótce zmieni się zasada zaokrąglania - zyski z lokat, czy sprzedanych papierów wartościowych będą zaokrąglane w górę. Zmiana zwiększy wpływy do budżetu o niecałe 400 milionów złotych rocznie. Wraz z początkiem 2012 roku większość Polaków może zapomnieć o Numerze Identyfikacji Podatkowej. Wiesława Dróżdż wyjaśnia że numer NIP będą musieli podawać już tylko przedsiębiorcy.
Zmiany dotyczą również podatku od spadku i darowizn. Od dziś z tego podatku jest zwolnione nabycie w drodze spadu pieniędzy zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. Zwolniono również z opodatkowania pieniądze odziedziczone i otrzymane w darowiźnie przez osoby, które tworzą rodzinę zastępczą, lub prowadzą rodzinny dom dziecka. Jednak te środki w ciągu 12 miesięcy muszą być przeznaczone na działalność związaną z opieką rodzinną.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz