Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb - homilia

0
Podziel się:

Tadeusz Mazowiecki żył zgodnie z ośmiorgiem błogosławieństw ewangelicznych. Tak mówił o zmarłym dominikanin, ojciec Aleksander Hauke-Ligowski, który wygłosił homilię w czasie mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze.
Rozpoczynając nabożeństwo metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem wiary, nadziei i miłości. Podkreślił, że podejmując decyzje jako premier zawsze pytał, czy to będzie dobre dla Polski, a w działalności publicznej wykazywał się pokorą. To wielki testament, jaki nam zostawił - powiedział kardynał Nycz. Przypomniał też zaangażowanie zmarłego w katolicki ruch społeczny i jego związki z ośrodkiem franciszkanek w Laskach.
Ojciec Aleksander Hauke-Ligowski powiedział w homilii, że w życiu Tadeusza Mazowieckiego widać było słowa Chrystusa "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości". Pragnienie sprawiedliwości to pragnienie, aby każdy otrzymał to, co mu się należy, także jako katolikowi, Polakowi i obywatelowi. To właśnie wypełniało Twoje dni: cierpliwa praca i poszerzanie przestrzeni wolności - powiedział kaznodzieja. Dodał, że działalność Mazowieckiego była przykładem miłości, która nikogo nie przekreśla, ale "współweseli się z prawdą". Można było się z nim nie zgadzać, ale nie można było mu nie ufać - dodał ojciec Hauke-Ligowski podkreślając, że Mazowiecki nie ukrywał różnic poglądów, lecz starał się "utrzeć" kompromis. Dlatego zdobył autorytet, który pozwolił mu włączyć się w protest robotników w 1980 roku i doprowadzić do rozmów Okrągłego Stołu 9 lat później. Kaznodzieja powiedział, że zmarły realizował ewangeliczne wezwanie do miłości, działając na rzecz porozumienia Polaków z sąsiadami. Przypomniał też rolę,
jaką Tadeusz Mazowiecki odegrał jako specjalny sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii. Niech naszą modlitwą będzie milczenie - zakończył ojciec Hauke-Ligowski.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)