Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska-Rak szyjki macicy-konferencja

0
Podziel się:

Efektywny i skuteczny system profilaktyki raka szyjki macicy powinien opierać się na trzech filarach: edukacji, badaniach cytologicznych oraz szczepieniach. Ogłosili to lekarze specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego profesor Ryszard Poręba podkreślił, że podstawowym działaniem profilaktycznym są badania cytologiczne wykonywane u kobiet od 25 roku życia. Badania powinny być wykonywane przynajmniej raz na trzy lata. Rak rozwija się przez kilka - kilkanaście lat od wniknięcia wirusa, średnio 13 lat. Profesor zastrzegł, że wykonywanie cytologii raz na rok nie jest błędem.
Profesor Przemysław Oszukowski - prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego - uważa, że szczepienia przeciwko onkogennemu wirusowi brodawczaka ludzkiego powinny być upowszechnione wśród dziewcząt przed inicjacją seksualną. Powiedział, że musimy sobie zdawać sprawę z tego, iż efekty szczepień będą widoczne po wielu latach, oszczędności będą miały następne pokolenia. Według niego, jest to pewnego rodzaju inwestycja, ale jest taka możliwość, dlatego nie można przemilczeć tej kwestii.
Każdego roku w Polsce raka szyjki macicy wykrywa się u 3200 kobiet. Ponad połowa z nich umiera.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)