Notowania

badania naukowe
05.09.2011 06:32

Polska nauka traci szansę na miliardy euro

Najlepszy polski ośrodek badawczy znalazł się na 46 miejscu rankingu Webometrics 4 tysięcy instytucji naukowych z całego świata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

Wyróżniona jednostka to Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, prowadzone przez Uniwersytet Warszawski.

_ Brakuje pieniędzy na naukę, ale jeszcze bardziej brakuje argumentów, dlaczego powinno być ich więcej _ - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. _ Prace badawcze warte miliony złotych trafiają zwykle do szuflady. Uczeni nie wiedzą, co zrobić ze swoimi odkryciami, jak rozmawiać z firmami _ - czytamy.

Zdaniem ekspertów, polskie ośrodki badawcze nie potrafią się promować. Niektóre nie mają nawet anglojęzycznej wersji swej strony internetowej. Skostniały jest też system gratyfikacji naukowców, w którym nie ma dodatkowych nagród za dorobek naukowy.

W krajach rozwiniętych aż 70 procent nauki jest finansowane przez biznes, a 30 procent wykłada państwo. W Polsce te proporcje są odwrotne. Gazeta ostrzega, że jeśli polscy naukowcy nie zrobią więcej, by wypromować się na rynku, to może im przejść koło nosa ponad 140 miliardów euro, które Unia Europejska przeznacza na sektor badawczo rozwojowy w larach 2014-20.

Czytaj więcej o odkryciach naukowych w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/254/155134_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/robot-mowiacy-jak-czlowiek,0,896225.html) Robot mówiący jak człowiek Japońscy naukowcy stworzyli system mowy, który do wydobycia dźwięku nie wykorzystuje żadnych elektrycznych głośników a posługuje się wyłącznie przepływem powietrza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t147406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/najpotezniejszy;komputer;w;polsce;to;zeus,5,0,857605.html) Najpotężniejszy komputer w Polsce to "Zeus" Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 80. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/177/141745_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/niewidzialnosc-kamuflaz-predatora-to-juz-rzeczywistosc,0,848984.html) Kamuflaż Predatora to już rzeczywistość Niewykrywalne samoloty to przeżytek, marzenia o pelerynie niewidce są już realne, a naukowcy potrafią sprawić aby niewidzialne stały się nawet czołgi. Poznaj sekrety niewidzialności.
Tagi: badania naukowe, nauka, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz