Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska późno przywraca pamięć o Ryszardzie Siwcu

0
Podziel się
bEqimVkl

s Polska późno przywraca pamięć o Ryszardzie Siwcu

Polska późno przywraca pamięć o Ryszardzie Siwcu - ubolewa jego syn Wit Siwiec.
Gość TVP Info wspominał protest ojca, który 45 lat temu, 8 września 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia, dokonał samospalenia w obecności szefów partii, dyplomatów i stu tysięcy widzów. Był to gest sprzeciwu wobec zaangażowania Polski w zbrojną interwencję Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.
Syn Ryszarda Siwca zauważył, że Czesi uczcili całopalne protesty i jego ojca, i swego rodaka Jana Palacha, podczas gdy w Polsce pamięć o tym nie jest zbyt duża.
Gość TVP Info przypomniał, że w latach komunizmu obowiązywał w Polsce nakaz milczenia o proteście jego ojca. Także matka, w trosce o los pięciorga dzieci, zobowiązała je do milczenia. Zostały poinformowane, że zdarzył się "wypadek".
Ryszard Siwiec zmarł 12 września, w wyniku rozległych poparzeń. Pozostawił dramatyczne przesłanie na taśmie magnetofonowej, nagrane na dwa dni przed samospaleniem.
Ryszard Siwiec, był żołnierzem Armii Krajowej. W latach powojennych odmówił przyjęcia posady nauczyciela, by nie uczestniczyć w procesie indoktrynacji młodzieży i pracował jako księgowy. Pisał i kolportował antytotalitarne ulotki.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEqimVkO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)