Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska: sytuacja powodziowa

0
Podziel się:

Woda przerwała nadwerężone i zniszczone w maju waly przeciwpowodziowe w Zastowie Polanowskim w gminie Wilków w powiecie opolskim na Lubelszczyźnie. Trwa walka z falą kulminacyjną w Sandomierzu. Obniża się poziom wody na Sądecczyźnie.

Przez szeroką na kilkanaście metrów wyrwę w wale przeciwpowodziowym w gminie Wilków wlewa się woda, ratowników wycofano. Strażacy nie wykluczają, że jeśli poziom wody się podniesie woda pokona wał na całej jego długości, czyli 450 metrach. Strażacy będą umacniać mosty w Dobrem i Szczekarkowie i budować specjalne tamy, aby nie dopuścić do przemieszczenia się wody. Na razie czekają jednak aż z zagrożonych terenów ewakuują się mieszkańcy.

Wczoraj po południu nie wytrzymał wał powodziowy w Popowie w powiecie kraśnickim. Z dziewięciu gospodarstw ewakuowano 20 osób.

Wciąż podnosi się stan wody na Wiśle w Sandomierzu. Miasto od ponad doby broni się przed wodą z fali kulminacyjnej. Dodatkowy problem, to napływ do prawobrzeżnej części Sandomierza wody z rzeki Trześniówki. Dzieje się tak z powodu wyrwy w wale od strony Podkarpacia. Aby ją usunąć zainstalowana została przemysłowa pompa bardzo wysokiej wydajności przywieziona przez Czechów. Po kilkunastu godzinach pracy, urządzenie zostało jednak wyłączone, ponieważ wypompowywana woda wracała w miejsca, z których ją usunięto.

Na wale przy hucie szkła oraz przy opasce ochraniającej wyrwę, która powstała w wyniku pierwszej powodzi nieustannie pracuje 200 strażaków, a dziś rano dołączyła do nich setka żołnierzy. Ratownikom pomagają mieszkańcy, zabezpieczający te miejsca. W Sandomierzu jest tez śmigłowiec wojskowy i dwie amfibie.

Prognozy zapowiadają na jutro kolejne wezbranie Wisły. Poziom wody może podnieść się o kolejne 70 centymetrów.

Na Podkarpaciu nad ranem przez wyrwę w wiślanym wale i wale Łęgu przedostała się woda i zalała Zalesie Gorzyckie, Trześń , Sokolniki i Orliska w gminie Gorzyce; po raz drugi po ponad dwóch tygodniach. Zarządzono ewakuację mieszkańców z tego rejonu, głównie tych, którzy wrócili już do swoich domów .

Jeszcze przed północą wody kolejnych dwóch rzek - Jasiołki i Wisłoki zaczęły zalewać Jasło. W ciagu dnia spustoszenie robiła tam Ropa. Ewakuowano około 1300-tu mieszkańców.

Obniża się poziom rzek w Nowym Sączu. Dunajec utrzymuje się powyżej stanu alarmowego, ale jego wody opadają. Wczoraj wezbrane wody Popradu zerwały dwa przęsła mostu kolejowego łączącego Stary Sącz z Nowym. Pozostałe dwa sądeckie mosty nie są zagrozone.

Ewakuowane zostaną trzy wsie w gminie Szczucin w powiecie dąbrowskim w Małopolsce. Wójt zarządził ewakuacje po tym, jak się okazało, że trzydniowa walka o utrzymanie wału wzdłuż Wisły nie powiodła się.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)