Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie Radio i Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski podpisały aktualizację porozumienia o współpracy

0
Podziel się:

Pierwszą umowę zawarto w 1994 roku na mocy ustawy z maja 1989 roku. Wprowadzała ona redakcje katolickie do mediów publicznych.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski i sygnatariusz porozumienia biskup Stanisław Budzik wyraził radość z dotychczasowej współpracy z Polskim Radiem. Zaznaczył, że "związek między kulturą a religią jest konieczny". Religię nazwał "matrycą ludzkiej kultury". Biskup Budzik dodał, iż Polskie Radio realizując misję uwzględnia wartości chrześcijańskie i otwiera się na wymiar duchowy naszej kultury.

Ze strony Polskiego Radia porozumienie podpisał prezes zarządu Krzysztof Czabański. Podkreślił on, iż dla Polskiego Radia "dostarczanie najlepszej strawy duchowej" jest obowiązkiem. Prezes Czabański dodał, że "w propozycjach dań, które radio podaje słuchaczowi, sfera związana z wiarą chrześcijańską, jest daniem głównym i najbardziej pożywnym."

Przewodniczący Rady Episkopatu do spraw Środków Społecznego Przekazu arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zwrócił uwagę, że Polskie Radio jest bardzo życzliwe sprawom, które dotyczą życia publicznego kościoła. Podkreślił, że odegrało ono szczególnie ważną rolę w czasie pontyfikatu Jana Pawła II czy pielgrzymek papieskich dokumentując te wydarzenia. Jak powiedział to "wielkie dokonanie, a nawet więcej - to swoista skarbnica historyczna i religijna zarazem".

Nowelizacja porozumienia była potrzebna, gdyż to z 1994 roku przestało być aktualne. Programy do tej pory zmieniły swoje formuły. Większość poprawek to jednak niewielkie korekty, choć pojawiły się także nowe zapisy. Między innymi zwrócenie uwagi, że Polskie Radio każdego dnia emituje dziennik Radia Watykańskiego.

W 1994 roku porozumienie podpisali ówczesny prezes zarządu Polskiego Radia Krzysztof Michalski oraz biskup Tadeusz Pieronek, który pełnił wtedy funkcję Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)