Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie wydanie "Księgi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata"

0
Podziel się:

Pośród 22 tysięcy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, 1/3 to Polacy. Biogramy 5374 bohaterskich Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej opublikowano w polskim wydaniu "Księgi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

Księgę zaprezentowaną dziś w Warszawie przygotował Instytut Yad Vashem w Jerozolimie i Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Doktor Tadeusz Dariusz Libionka z PAN powiedział, że większość ze Sprawiedliwych to osoby nieznane, a część z nich za swoje bohaterstwo zapłaciła najwyższą cenę. Opisani w Księdze Wiktoria i Józef Ulmowie, którzy mieszkali we wsi Markowa w powiecie jarosławskim uratowali dwie żydowskie rodziny. Cała rodzina Ulmów - rodzice i sześcioro dzieci - została rozstrzelana w 1944 roku

Wstęp do Księgi napisał Władysław Bartoszewski uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Profesor Władysław Bartoszewski podkreślił, że Księga powstała w Jerozolimie z inicjatywy narodu żydowskiego, który w ten sposób okazuje wdzięczność Polakom. Ci którzy ratowali Żydów czynili to, nie licząc na żadne honory - dodał Władysław Bartoszewski

Wśród opisanych w Księdze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata są Irena Sendlerowa, Jan Karski, Zofia Kossak-Szczucka, Mieczysław Fogg.

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" został ustanowiony dekretem Knesetu z 1953 roku. Przyznaje go Instytut Yad Vashem. Jest to najwyższe odznaczanie państwa Izrael przyznawane obcokrajowcom.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)