Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 5 miliardów zł zagranicznych inwestycji

0
Podziel się:

       Na koniec maja wartość inwestycji zagranicznych, które napłynęły w tym roku do Polski, wyniosła 5 miliardów 100 milionów euro. Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman zaznacza, że to więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego. Ministerstwo Gospodarki chce, by w całym roku było to nie mniej niż 10 miliardów euro.

Według przedstawionych informacji, w pierwszym półroczu ściągnięto do Polski 29 projektów, czyli 3 razy więcej niż w ubiegłym roku w tym samym czasie. Proporcja ta dotyczy również nowych miejsc pracy, które powstały dzięki tym inwestycjom. W ubiegłym roku było to 2 tysiące, a teraz - 6 tysięcy nowych miejsc pracy.

Zagraniczni przedsiębiorcy - jak wynika z danych PAIIZ - chętnie inwestują w Polsce między innymi w wyspecjalizowane centra usług oraz działalność badawczo-rozwojową. To, co ich ściąga do Polski, to przede wszystkim dobra lokalizacja kraju oraz bardzo dobrze wykształceni pracownicy. Za napływem inwestycji do Polski przemawiają także jej dobre dane gospodarcze na tle innych krajów.

Według prognoz zagranicznych instytucji poziom napływu zagranicznych inwestycji z rekordowych lat 2006-2007 możemy osiągnąc za 4 - 5 lat. W 2007 roku było to ponad 17 miliardów euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)