Notowania

wybory samorządowe 2010
25.09.2010 08:41

Ponad połowa Polaków pójdzie na wybory samorządowe

Co trzeci pytany deklaruje, że nie weźmie w nich udziału.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radomil/CC/Wikipedia)

Chęć wzięcia udziału w wyborach samorządowych, które mają odbyć się 21 listopada, deklaruje *55,7 procent respondentów*. Nie poszłoby na nie 34,1 procent pytanych, zaś 10 procent nie jest zdecydowanych.

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie _ Polskiego Radia _ przez _ Instytut Badania Opinii Homo Homini _. Prezes instytutu Marcin Duma uważa, że Polacy wiedzą jak ważne są wybory samorządowe.

Badanie przeprowadzono 24 września na grupie 1070 osób, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski.

Z sondażu wynika, że mimo wysokiej deklarowanej frekwencji w wyborach samorządowych dla Polaków najważniejsze są wybory na prezydenta. Za najważniejsze uznało je blisko 29,9 procent respondentów. Za drugie co do ważności - z wynikiem 22,3 procent - uznano wybory do Sejmu i Senatu. Dopiero na trzecim miejscu - z wynikiem 21,9 procent - są wybory samorządowe na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Zdaniem Marcina Dumy stosunkowo wysokie notowania bezpośrednich wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wynikają z tego, że w tych wyborach wiemy na kogo głosujemy. Podobnie jak w wyborach prezydenckich znamy kandydatów, którzy ubiegają się o konkretne stanowiska i wiemy czego od nich oczekujemy.

Zaledwie 12, 1 procent respondentów uznało za najważniejsze wybory samorządowe do rad miejskich, powiatowych i wojewódzkich, a tylko dla 6,3 procent najważniejsze są wybory do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Marcina Dumy taka ocena pokazuje stan wiedzy obywatelskiej. Dla wielu osób Parlament Europejski jest instytucją bardzo odległą, której decyzje bezpośrednio ich nie dotyczą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t95537.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondaz;po;wygrywa;wybory;samorzadowe,167,0,677799.html) Sondaż: PO wygrywa wybory samorządowe Z kolei partia Jarosława Kaczyńskiego dostałaby ponad 27 procent głosów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;wciaz;najbardziej;ufaja;komorowskiemu,90,0,681562.html) Polacy wciąż najbardziej ufają Komorowskiemu Prezes PiS Jarosław Kaczyński dopiero na czwartym miejscu w sondażu.
Tagi: wybory samorządowe 2010, wybory, wybory samorządowe, sondaż, homo homini, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz