Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie w sprawie Syrii

0
Podziel się:

Syria-porozumienie-broń chemiczna

Syryjska broń chemiczna ma być zniszczona do połowy przyszłego roku. Zakłada to porozumienie zawarte przez Stany Zjednoczone i Rosję w Genewie. Odrzuca je syryjska opozycja.
Zgodnie z planem, uzgodnionym przez szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa, reżim Asada ma w ciągu tygodnia przedstawić spis swego arsenału chemicznego. Do listopada w Syrii mają pojawić się inspektorzy ONZ. Władze w Damaszku mają dać "natychmiastowy i nieskrępowany" dostęp do wszystkich miejsc, które inspektorzy będa chcieli zbadać pod kątem obecności broni chemicznej. Najpóźniej do połowy 2014 roku broń ta ma być całkowicie wyeliminowana.
Kerry i Ławrow osiągnęli też porozumienie w sprawie sposobu, w jaki broń ma być poddana pod nadzór i zniszczona.
Według wspólnych, amerykańsko-rosyjskich ustaleń, reżim Baszara al-Asada jest w posiadaniu tysiąca ton środków chemicznych, które mogą zostać użyte w celach bojowych. Z amerykańskich danych wynika, że są one zlokalizowane w 45 miejscach w Syrii i wszystkie pozostają pod kontrolą władz w Damaszku. Strona rosyjska nie zgodziła się jednak z ustaleniem dotyczącym liczby magazynów broni chemicznej i tym, że wszystkie są w rękach Asada.
Zadowolenie z porozumienia wyraziły już Francja, Niemcy i Wielka Brytania.
Syryjska opozycja nie akceptuje rosyjsko-amerykańskich ustaleń. Głównodowodzący opozycyjnej Wolnej Armii Syrii odrzucił ogłoszone w Genewie porozumienie w sprawie broni chemicznej. Generał Selim Idriss powiedział dziennikarzom, że nie może zaakceptować żadnego z jego punktów. "Ja i moi towarzysze broni będziemy dalej walczyć, dopóki reżim nie upadnie" - oświadczył generał Idriss.
Wcześniej Najwyższa Rada Wojskowa syryjskiej Wolnej Armii podała, że w władze Syrii przenoszą swój arsenał broni chemicznej do sąsiednich krajów: Libii i Iraku. W ten sposób mają ustrzec się przed odnalezieniem jej przez inspektorów. Dlatego - ich zdaniem - decyzje podjęte w Genewie nie rozwiążą problemu broni chemicznej.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)