Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powrót Prokuratorii Generalnej

0
Podziel się:

Dziś rozpoczyna działalność Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. Ustawa o Prokuratorii została uchwalona w połowie zeszłego roku.

Jest to instytucja, która ma bronić budżetu państwa w dużych procesach sądowych, w których wartość sporu przekracza 1 milion złotych oraz postępowaniach przed Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nadzór nad prokuratorią ma sprawować minister skarbu państwa.
Prokuratoria Generalna ma też pełnić rolę doradcy prawnego instytucji rządowych. Będzie poza tym zastępować Polskę przed sądami i trybunałami orzekającymi w sprawach międzynarodowych
Jej pełnomocnikiem jest prawnik Marcin Dziurda.
Prokuratoria Generalna funkcjonowała do 1951 roku. Powstała na mocy ustawy z 31 lipca 1919 roku. Działała w ramach resortu skarbu państwa. Jej zadaniem było reprezentowanie Skarbu Państwa przed sądem.
Prokuratoria jest jedną z najstarszych polskich instytucji państwowych. Projekt powołania Prokuratorii Jeneralnej złożył w 1816 roku Stanisław Staszic. Instytucja ta miała unormować zasady obrony prawnej interesów majątkowych państwa.
Podobne instytucje funkcjonują obecnie w krajach Unii Europejskiej. W Hiszpanii jest to Korpus Adwokatów Państwa, w Austrii - Urząd Prokuratorii Skarbu, we Włoszech - urząd prokuratora do spraw majątkowych państwa, a w Portugalii, Finlandii i Grecji - izby obrachunkowe.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)