Notowania

wiadomości
07.09.2012 08:33

PR1 Gowin - Amber Gold - sądy

Jarosław Gowin uważa, że należy jak najszybciej wyjaśnić działalność gdańskiego sądu w sprawie Amber Gold i Marcina P. Gość radiowej Jedynki uważa, że taka lustracja pomoże w ratowaniu nadszarpniętej reputacji wymiaru sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jarosław Gowin przypomniał, że nie jest usatysfakcjonowany przez wyjaśnienia prezesa gdańskiego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Podkreślił, że ministerstwo sprawiedliwości jest zaniepokojone skalą nieprawidłowości do jakich tam doszło. Dodatkowo dochodzi sprawa pobłażliwości dla działalności Amber Gold i samego Marcina P. Gość Jedynki podkreślił jednocześnie, że umorzenie 9 wyroków z rzędu musi być wyjaśnione. Szef resortu sprawiedliwości powiedział, że do zatrzymania szefa Amber Gold doszło dopiero po interwencji z centrali i przyjrzeniu się dokumentom dotyczącym działalności Marcina P. Wcześniej gdańscy sędziowie nie doszukali się powodów do zatrzymania tego mężczyzny. Zapowiedział jednocześnie, że do 20 września zakończy się kontrola w gdańskim Sądzie Rejonowym.
Minister sprawiedliwości rozważa modyfikacje znowelizowanej ustawy o prokuraturze. Po analizie działalności sądów i prokuratury Gowin wyciągnął wniosek, że środowisko sędziowskie jest bardziej skłonne do oczyszczania swojego środowiska z osób łamiących prawo. W kręgu prokuratorów nie zaobserwowano takich działań lustracyjnych - dodał. W związku z tym bierze pod uwagę możliwość oceniania działalności śledczych, wobec których istnieją podejrzenia popełnienia przestępstwa, przez specjalnie wyznaczonych sędziów. Pozwoli to oczyścić szeregi prokuratorów z osób, które działają na jej szkodę - powiedział Gowin.
Jarosław Gowin poinformował, że przeprowadzi rozmowę z Waldemarem Pawlakiem w sprawie reformy sądownictwa. Wyraził nadzieję, że dzięki tej dyskusji uda mu się przekonać wicepremiera i szefa PSL do swoich pomysłów. Jednocześnie zapewnił, że proponowane zmiany nie doprowadzą do załamania się systemu sądownictwa. Podkreślił, że obywatele mają prawo do sprawnie działających sądów, a reforma ma do tego doprowadzić. Przypomniał, że zmiany doprowadzą do tego, że sędziowie będą orzekać nie w jednym sądzie, a w dwóch czy trzech. Dzięki temu będą działać szybciej - zapowiedział Jarosław Gowin.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz