Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praga: Festiwal filmowy poświęcony tematyce praw człowieka

0
Podziel się:

W Pradze trwa największy w Europie festiwal filmowy poświęcony tematyce praw człowieka "Jeden świat". Przygotowała go już po raz jedenasty organizacja humanitarna "Człowiek w potrzebie", a patronat nad nim przejęli między innymi byli dysydenci Vaclav Havel i Alexandr Vondra, oraz pierwszy przewodniczący Międzynarodowej Helsińskiej Federacji Praw Człowieka i szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg.

W Pradze przez tydzień pokazane będą 123 filmy z 42 państw. Potem spora część z nich powędruje do 29 miast w całym kraju.

Filmom towarzyszyć będą wystawy, spotkania i debaty. Po raz pierwszy będą też projekcje szkolne i dla seniorów. Niektóre obrazy z cyklu "20 lat demokracji w filmie" będzie można obejrzeć na stronach Telewizji Czeskiej.

"Jeden świat" rozpoczął się wczoraj wieczorem w ośrodku "Praskie Skrzyżowanie" stworzonym przez Dagmarę i Vaclava Havlów w dawnym kościele świętej Anny. Gospodarz - były dysydent i polityczny więzień, a później prezydent Czechosłowacji i Czech - wręczył tam przyznawaną przez "Człowieka w potrzebie" nagrodę "Homo homini" - "człowiek człowiekowi". W tym roku zyskali ją więziony w Chinach dysydent Liou Siao-po oraz sygnatariusze Karty 2008 - ruchu wzorującego się na czechosłowackiej Karcie 77, której współtwórcą i jednym z pierwszych sygnatariuszy był Vaclav Havel.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)