Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.11.2012 12:53

Prasa wloska krytycznie o szczycie UE

Podziel się
Dodaj komentarz

Włochy -UE-szczyt-prasa

Wiele złośliwej ironii jest w komentarzach włoskiej prasy na temat fiaska brukselskiego szczytu na temat unijnego budżetu. Najlepiej wyraża to turyńska "La Stampa", której zdaniem liderzy europejscy złożyli już świąteczne życzenia obywatelom swoich krajów i obiecali powrócić w karnawale.
"La Stampa" nazywa uczestników szczytu "ślepcami" i cytuje ewangelię św. Mateusza: Jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. Taki jest rezultat odkładania na później ważnych decyzji i próby zyskania na czasie, stwierdza turyńska gazeta. Przywódcy europejscy zachowują się jak członkowie elitarnego klubu, nie liczący się z nastrojami ulicy, ironizuje "La Stampa", podkreślając, że w odrzuconym przez nich projekcie budżetu nie było ani słowa o zmniejszeniu wydatków na unijne instytucje i ich funkcjonariuszy.
W jednym momencie partnerzy europejscy zamienili się w dłużników i wierzycieli, zauważa "Corriere della Sera". Innymi słowy dali dowód, że trudno im znaleźć wspólny język, gdy kurczą się fundusze, a opinia publiczna poszczególnych krajów nie dba o dobro wspólne, lecz przerażona jest wzrostem bezrobocia. To koniec europejskiej solidarności, wyrokuje największa włoski dziennik, zarysował się bowiem taki sam podział, jak wcześniej w strefie euro. A przede wszystkim okazało się raz jeszcze, że Unia nie ma przywódców, zdolnych zapanować nad tą sytuacją.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz