Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo - Kodeks Karny - policja - ochrona funkcjonariuszy

0
Podziel się:

Rozszerzenie ochrony na osoby cywilne broniące innych przed atakiem przestępcy - to główne założenie rządowej nowelizacji Kodeksu Karnego. Dziś w Sejmie zostanie zaprezentowany projekt w tej sprawie.

Jak mówi poseł Jerzy Kozdroń z Platformy Obywatelskiej - największa zmiana w przepisach polega na tym, że karalne będzie zaatakowanie również zwykłego obywatela, który będzie interweniował w przypadku, gdy będzie świadkiem przestępstwa. Chodzi o osobę, która własnej nieprzymuszonej woli broni innych ludzi lub mienia. Atak na taką osobę będzie zrównany z atakiem na funkcjonariusza publicznego.

Rozszerzona zostanie też ochrona policjantów, którzy będą mieli status funkcjonariusza publicznego również poza służbą. Policjant może być po pracy lub na urlopie, ale jeżeli reaguje na łamanie prawa, podlega takiej samej ochronie jak w czasie pracy.

Nowelizacja jest odpowiedzią na wydarzenia w Warszawie, kiedy to na przystanku autobusowym został zamordowany policjant w cywilu, który zareagował na akty wandalizmu. Zdaniem posła Jerzego Kozdronia, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, powinniśmy dążyć do systemu prawnego wzorowanego na krajach anglosaskich. Poseł Kozdroń przypomina tam policjant jest zawsze chroniony przez społeczeństwo. Nikomu bowiem nie przyjdzie do głowy atakować policjanta. Tymczasem w Polsce bandyci kiedy widzą kogoś umundurowanego to za główny cel biorą sobie atakowanie go, a zwykli obywatele boją się reagować.

Znowelizowane przepisy zakładają, że ochrona prawna obejmuje wszystkich wszystkich funkcjonariuszy publicznych a także świadków w sprawach karnych. Zamordowanie takich osób będzie traktowane jako zabójstwo kwalifikowane, za które grozi kara dwudziestu pięciu lat więzienia lub dożywocie.

Za naruszenie nietykalności cielesnej osoby, która staje w obronie funkcjonariusza lub mienia będą groziły kary od 3 do 12 lat pozbawienia wolności.

prawo
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)