Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo energetyczne wraca do Sejmu z kilkudziesięcioma poprawkami

0
Podziel się:

Możliwość odsprzedaży energii produkowanej na własny użytek i konieczność sprzedawania gazu na giełdzie towarowej w ilości mniejszej niż uchwalił Sejm - to najważniejsze poprawki, które Senat wprowadził dziś do Prawa energetycznego.
Ustawa zwana "małym trój pakiem energetycznym" zmierza do zapewnienia pełnego wdrożenia w życie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Najważniejsze jest to, że prawdopodobnie ta nowelizacja pozwoli nam uniknąć kary z niewdrożenie w życie tej dyrektywy - ocenił senator Stanisław Iwan z PO, sprawozdawca komisji gospodarki narodowej. Senator podkreślił również, że ta nowelizacja zawiera dużo rozwiązań pro konsumenckich.. Jedno z nich daje prawo zmiany dostawcy energii w ciągu 21 dni.
Ważną zmianą, którą Senat wprowadził do ustawy, jest możliwość produkcji i następnie odsprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej produkowanej na własne potrzeby. W tym celu senatorowie wprowadzili pojęcie prosumenta, czyli osoby fizycznej, która jednocześnie jest producentem i konsumentem energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.
W kolejnej poprawce Senat zaproponował obniżenie z 70 do 55 procent docelowego poziomu tak zwanego obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży za pośrednictwem giełdy towarowej gazu ziemnego wysokometanowego. W tym roku, natychmiast po wejściu ustawy w życie będzie to 30 procent, w przyszłym czterdzieści, a docelowo od 2015 roku 55 procent - wyjaśnia Iwan.
21 marca Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce za brak wdrożenia drugiej dyrektywy o odnawialnych źródeł energii. Z tego powodu Polsce grożą wysokie kary (ponad 133 tysięcy euro za każdy dzień opóźnienia).
59 poprawek Senatu do ustawy Prawo energetyczne musi jeszcze zatwierdzić Sejm.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)