Notowania

wiadomości
18.12.2012 12:54

Prawo o Inwestycjach EURO 2012 przed Trybunałem Konstytucyjnym

Podziel się
Dodaj komentarz

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie czy przedłużenie działania ustawy o przedsięwzięciach Euro 2012 jest zgodne z konstytucją. Nowelizację rozciągającą przepisy o inwestycjach EURO na okres po zakończeniu mistrzostw zaskarżył prezydent.
Chodzi przede wszystkim o inwestycje formalnie zaczęte, a niedokończone przed turniejem Euro, jak kolejka modlińska czy niektóre trasy kolejowe w Trójmieście. Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz tłumaczył, że zaskarżona nowelizacja jest przykładem działania prawa wstecz. "Ponadto podważa zaufanie obywateli do państwa i stanowionego w nim prawa, bo pozwala w trybie nadzwyczajnym dokonać wywłaszczenia, od którego nie ma zwyczajnych możliwości odwołania przed sądem. Euro już się odbyło, kurz już dawno osiadł na stadionach, a obywatele nadal mogą mieć trudności z dochodzeniem swoich praw na podstawie przepisów o przedsięwzięciach Euro, z których część nawet nie została rozpoczęta" - powiedział przedstawiciel prezydenta.
Reprezentujący ustawodawców poseł PO Witold Pahl przekonywał, że nowelizacja przywracająca działanie przepisów o przedsięwzięciach Euro 2012 ma wielkie znaczenie społeczne. W jego ocenie powinna być utrzymana, aby nie utracić dofinansowania unijnego na zaplanowane i rozpoczęte inwestycje. Chodzi o kwotę około 800 milionów złotych, która przepadłaby, gdyby zaplanowane przedsięwzięcia Euro 2012 nie zostały dokończone przed końcem 2015 roku. Jak powiedział poseł, jedną z takich inwestycji jest kolejka modlińska, której decyzję środowiskową - czyli jeden z warunków rozpoczęcia budowy - wydano dopiero 12 grudnia tego roku, a więc pół roku po zakończeniu mistrzostw.
Przedsięwzięcia Euro 2012 to między innymi: budowa lub modernizacja stadionów, centrów pobytowych, ale także inwestycje infrastrukturalne, jak niektóre linie kolejowe, drogi i parkingi oraz budowa i modernizacja lotnisk.
Ustawa, która regulowała budowę tych inwestycji w trybie specjalnym - ograniczającym dochodzenie praw osób wywłaszczanych w związku z tymi przedsięwzięciami - została uchwalona w 2007 roku, na 5 lat przed mistrzostwami EURO. Natomiast nowelizacja przywracająca obowiązywanie przepisów tej ustawy została podjęta już po zakończeniu turnieju - 31 sierpnia 2012.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz