Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes IPN będzie rozmawiał z przedst. Ukrainy o wypowiedzi szefa SBU

0
Podziel się:

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej będzie rozmawiał z przedstawicielami Ukrainy o wypowiedzi szefa ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Walentin Naliwajczenko otwierając we Lwowie muzeum ofiar totalitaryzmów przyrównał polską przedwojenną policję do Gestapo i NKWD i zarzucił jej udział w eksterminacji narodu ukraińskiego.

Jak wyjaśnia rzecznik IPN, prezes Instytutu Janusz Kurtyka będzie rozmawiał o tej wypowiedzi z przedstawicielami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Według rzecznika IPN Andrzeja Arseniuka tego typu opinia jest niezgodna z prawdą historyczną. Janusz Kurtyka poruszy ten temat najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia, gdy będzie podpisywał w Kijowie umowę między IPN a Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy. "Mamy dobre relacje ze stroną ukraińską i muszą one odbywać się na płaszczyźnie prawdy historycznej" - zaznaczył Arseniuk.

Niezadowolony z wypowiedzi szefa SBU jest również MSZ. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Piotr Paszkowski przedstawiając stanowisko resortu powiedział, że nie do zaakceptowania jest dla nas stawianie na jednej płaszczyźnie działalności polskiej przedwojennej policji z ludobójczymi praktykami aparatu przemocy nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR. Paszkowski dodał, że Polacy nie znają faktów, które zezwalałyby na zrównanie działań polskiej służby więziennej z sowieckimi oprawcami czy masowymi egzekucjami dokonanymi w czasach hitlerowskiej okupacji.

Piotr Paszkowski dodał, że jeżeli takie informacje posiada szef SBU, to dobrze by było, aby je Polsce przedstawił. Rzecznik MSZ zapewnił też, że na razie resort wyraża swoje niezadowolenie i nie przekaże stronie ukraińskiej stanowiska na piśmie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)